Genç Yaşta Zengin Olmanın Yolları

Tüm dünyada kısa yoldan milyoner ve zengin olmak hakkında saçma sapan kitaplar yazan binlerce şarlatanlar var. Ve bu yüzden the millionere fastline kitabına önyargılarla yaklaştım. Fakat kitabı incelemeye başladıktan kısa zaman sonra kendisi de milyoner olan yazarın bu konuyu gerçekçi bir şekilde ele aldığını fark ettim. Milyoner olmanın ve hele ki genç yaşta milyoner olmanın yolları hakkında zaten gerçekçi bir yazıyı paylaşmayı planlıyordum.

Yazar bu konu hakkında kitapta yazdığı şiirlere genel olarak katıldığım için bu konuyu kısa bir şekilde özetleyerek işleyeceğim. Kitapta kim milyoner olmalı hakkında en önemli noktaları özetledikten sonra sizinle kendi düşüncelerimi ve tavsiyelerimi paylaşacağım.

Ayrıca maalesef bu kitabı sadece İngilizcede buldum. Yani okumak isterseniz büyük olasılıkla ingilizce versiyonunu satın almak zorundasınız. Şimdi gelelim bu kitaptaki en faydalı bulduğum fikirlere. Yazara göre finansal yönden yürüyebileceği 3 yol vardır. Bunları ingilizcede sahip, wesley ve zarif aslan olarak adlandırmış. Mantıklı bir şekilde türkçeye çevirmeye çalışırsa sahip yaya yolu olarak görebilirsiniz. Slavların ise hız sınırı bulunan bir araba yolu ve fazla yeni otobanda sınırsız yapabileceğiniz bir sollama şeridi olarak görebilirsiniz.

Genç Yaşta Zengin Olmanın YollarıUzak mesafede mesela 5000 kilometre uzaklıkta bir hedefe ulaşmak istediğinizi düşünün. Bunu say wagner yürüyerek yapmaya çalışırsanız hedefe ulaşmanız, aylar ve yıllar sürebilir. Hatta belki hedefinize hiçbir zaman ulaşamazsınız. Arabanızla mesela ortalama saatte 50 kilometrelik bir hızla hedefinize belli bir zaman sonra ulaşabilirsiniz. Fakat bu yinede birkaç hafta sürebilir ve eğer mesela sadece birkaç gün sonra hedefimizde bir randevunuz varsa geç kalabilirsiniz. Yolların en hızlısı ve en riskli ise hızlı olanıdır. Eğer altımız da hızlı bir araba varsa ve hiç dinlenmeden ortalama saatte 200 kilometrelik bir hızla sürerseniz en geç 2 günde hedefinize ulaşabilirsiniz. Fakat bu şekilde kaza yapıp sağlığınızı ve belki de canınızı riske atıyorsunuz. Şimdi gelelim bu yolların finansal yönden detaylarına. Yani yaya yolundaki insanlar finansal okuryazarlığı zayıf olan ve finansal hedeflerine ulaşamayan insanlardır.

Kısacası bu yolda yürüyenler ayın sonuna finansal yönden zorluklarla ulaşanlar dır. Ve çoğunlukla tüketime çok önem verirler ve ellerinde olmayan parayı mesela borç alarak harcarlar. Bu tür insanlar finansal yönden hiçbir şekilde ilerleme diklerinin yanında bir de beklenmedik bir durumda ortada kalırlar. Mesela işlerini kaybederler, bu yolda bulunan insanlara herkes kendi çevresinde ya da haberlerde görmüştür. Mesela milyonlar kazanmasına rağmen iflas eden profesyonel sporcular ya da milli piyango da kazandıktan birkaç yıl sonra 5 parasız kalan insanlar. Bu yolda yürümenizi yazar, kesinlikle tavsiye etmiyor.

Gelelim hız sınırı bulunan araba yoluna yani slay yazar. Bu yolu çoğu insanın yürüdüğü yol olarak sınıflandırıyor ve bu yol zaten çoğu insan için de en mantıklı ve en uygun yoldur. Nedenini sonra anlatacağım. Bu yolu yürüyen insanlar mesela bir meslek öğreniyorlar ya da üniversite okuyorlar ve ömürleri boyunca işçi olarak çalışıp ayda belli bir miktar para kazanıyorlar. Ayrıca mesela aylık maaşlarının yüzde onunu ya da yüzde 20 sini biriktirip. Uzun vadeli borsa yatırıyorlar ve bu yatırımlarıyla yılda ortalama yüzde 5 ile yüzde 10 arasında bir getiri elde ediyorlar ve belki 50 ya da 60 yaşına girince milyoner oluyorlar.

Kısacası bu yolda olan insanların finansal okuryazarlığı biraz daha iyidir ve bugün harcayabileceği paranın bir kısmını ayırarak gelecekleri için borsaya ya da başka yatırım araçlarına yatırıyorlar. Yazar bu yoluda tavsiye etmiyor çünkü bu yolda kontrol edemediğiniz 2 şeye bağımlı sınırlıdır, bir patronunuza ve 2 hisse senedi piyasalarına. Ayrıca bu yolda bir işçi olarak zamanınızı paraya karşı değiştiğinizi eleştiriyor. Mesela normal bir işçi haftada 5 gün ya da 6 gün çalışıyor ve kendi hayatını yaşamak için sadece haftada bir ya da 2 günü kalıyor ve ayrıca kısa zamanda kazandığınız parayı daha çok çalışarak ya da daha akıllıca çalışarak arttırmanın mümkün olmadığını da eleştiriyor yazar.

Mesela 3 sene boyunca çok iyi iş yaparsanız patronunuz size en iyi ihtimalle yüzde 20 ya da yüzde 30 oranında zam verecektir. Bu konu hakkında biraz farklı görüşlerim var ve bunları sizinle yazının ikinci kısmında paylaşacağım.

Şimdi gelelim yazarın tavsiye ettiği yola zayıf aslan, eğer zengin bir ailede doğmak insanı milli piyangoda kazanmadıysanız. Milyoner olmak için tek yolunuz tüketici ve işçi olmayı bırakıp üretici ve işveren olmaktır. Bunu da ancak mevcut bir problemi çözerek ya da şu anda karşılanmamış bir ihtiyaç için bir çözüm bularak yapabilirsiniz. Bunu yapmak için de çok komplike bir icada ya da kuruluşa gerek yok.

Şu anda piyasadaki mevcut çözümlerden biraz daha iyi bir çözüm, hatta bazen sadece farklı olan bir çözüm bile yeterlidir. Yazının başlangıcında söylediğim gibi fazla yani hız sınırı bulunmayan bir otoban olarak görebilirsiniz. Yani burada milyoner olmanın kısa yolundan bahsetmiyoruz. Mesafe hala aynı, otobanda sollama şeridinde hız yapabilmeniz için altınızda hızlı bir araba bulunması gerekiyor. Bu araba milyoner olmak açısından sizin eğitiminiz ya da donanımınızbdır ve bu yüzden bu yol birçok insan için hiçbir zaman açık olmayacak. Çünkü altlarında bu araba yok. Fakat bu insanların bazıları ömür boyu milyoner olabilmek için bir kestirme yol arıyorlar. Fakat arkadaşlar bu hedefe ulaşmak için kestirme yol yoktur. Daha az çalışarak ve kestirme yollardan legal ve helal bir şekilde milyoner olmak mümkün değildir.

Bu yüzden hedefinize hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız bir alanda ciddi bir şekilde derinleşmesini, bir alanda derinleşmiş ve sağlam eğitim almış bir insan kolaylıkla mesela slalom yolunda ömür boyu işçi olarak çalışıp normal bir hayat yaşayabilir.

Fakat 5 ya da 6 sene boyunca bu işinizin yanında çalıştığınız alanda daha çok derinleşerek şu anda çözülmemiş problemleri ve karşılanmamış ihtiyaçları tespit edebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra da bu problemleri çözebilmek için çalışabilirsiniz. Bu noktaya ulaşınca hızlı arabanızı almış oluyorsunuz. Son olarak bu arabayı sollama şeridinde hızlı bir şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz. Bu da belli bir seviyede finansal ve iktisadi eğitimdir. Yani ürettiğiniz çözümü ya da ürünü nasıl paraya çevirebileceğini bilmelisiniz. Mesela finansal kaynak bulmak, pazarlama stratejisi, kurumsallaşma vs. Kısacası insanların 30 ya da 40 senede ulaşabilecekleri milyoner olma hedefine siz belki 10 senenin altında ulaşabilirsiniz.

Fakat bunun için daha çok çalışıp risk almanız gerekiyor ve bence de genç yaşta milyoner olabilmenin tek yolu budur, fakat bu yola koyulunca hedefe ulaşma garantisini hiç kimse veremez. Size bu 3 yolu kısaca özetledik ten sonra sizinle kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Belli bir seviyede finansal okuryazarlık, iyi bir işte çalışmak ve aylık giderleri karşıladıktan sonra bir de borsa yatırım yapabilecek yükseklikte bir maaş ve evet bu seviyeye ulaştıktan sonra bencede çalıştığınız sektörde ya da ilginizi çeken farklı bir alanda daha fazla derinleşip kaldırabileceğiniz oranda riske girerek hız yapmayı deneyebilirsiniz.

Fakat bunun için ilk önce hızlı bir arabaya sahip olmalısınız. Eğer beni takip ediyorsanız finans ve para konuları hakkında kendinizi eğitmek istiyorsunuz. Fakat hayatınızın bu alanında ilerlemek istiyorsanız, kısa yoldan nasıl milyoner olunur, ya da nasıl zengin olabilirim? Soruları ilk aşamalarda yanlış sorulardır ve eğer bu sorularla başlarsanız size nasıl zengin olunur ya da nasıl milyoner olunur başlıkları altında kitaplar ve bir çok başka şeyler satarak kendilerini zengin olmaya çalışan bir çok insan var.

Peki milyoner olmak mantıklı bir hedef midir ve mutlu bir yaşam için ne kadar paraya ihtiyacımız var?

Gerçekten finansal durumunuzu daha iyi seviyelere getirmek istiyorsanız şunları bilmelisiniz, bir mutlu olmam için finansal yönden hangi durumda olmalıyım 2. Şu anki durumum nedir? 3 hedeflediğim duruma ne kadar zamanda ulaşabilirim? Ve son olarak 4 bu duruma ulaşabilmek için ne yapmalıyım? Yani kendi durumunuzu, imkanlarınızı, potansiyelinizi ve hedeflerinizi iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Mesela 2 genç adamı düşünün, kerim ve kerem 2 adam da çok zeki.

Çalışkan ve 28 yaşındalar. Fakat kerim in ailesi çok zengindir ve çocuklarını en iyi okullarda ve üniversitelerde okuttular. Kerem ise maddi ve sağlık durumları kötü olan ailesi destekleyebilmek için okulu 17 yaşında bırakıp ağır işlerde çalışmaya başladı ve hiçbir zaman iyi bir eğitim almadı. 2 adam da ellerindeki imkanlardan dolayı sorumlu değillerdir. Bence buna şans ya da kader diyebilirsiniz ve bu imkanlardan dolayı biri ötekinden daha üstünde değildir.

Fakat ellerindeki imkanları nasıl kullandıklarından kendileri yüzde 100 sorumludurlar. Bu yüzden ikisi de bu 4 soru hakkında düşünüp kendileri için en uygun yolu bulmalılar ve bu 2 adama vereceğim tavsiyeler tamamen farklı olurdu. Mesela kerimle elindeki parayı bir nasıl en iyi şekilde korunabileceği hakkında ve 2 nasıl en düşük riskle en yüksek getiri elde edebileceğini konuşurdum.

Ya da eğer bir iş fikri varsa bunun hakkında konuşurdum. Fakat keremle şuan ki bu finansal yönden sıkıntılı durumdan nasıl en kısa zamanda kurtulabileceğini konuşurdum. Bu mesela daha kolay bir işle en iyi ihtimalde biraz daha iyi bir gelir nasıl kazanabilir, ya da boş zamanlarında ek iş imkanlarıyla daha yüksek bir gelir nasıl elde edebilir?

Ve tabii ki eğer mümkünse mesela uzaktan eğitim alarak ya da dıştan okuyarak yeni ve bambaşka iş imkanları bulmak, kısacası 2 adam da 5 ile 10 yıl arasında birçok yönden ciddi bir şekilde ilerleyebilir. Bence milyoner olmanın ya da kısa yoldan zengin olmanın formülleri yoktur, ve para ve finans söz konusu olunca gerçekçi ve realist olmamız gerekiyor. Yoksa zengin olmak yerine şu anda elinizde bulunan şeyleri kaybedebilirsiniz.

Arkadaşlar önümüzdeki 2 ayda bu konularla alakalı çok önemli 2 yazı paylaşacağım birinci Yazının konusu Para ve mutluluk olacak. Burada mutlu bir yaşam için ne kadar para gerektiğini, bilimsel araştırmaların bazında analiz edeceğim ve sonra da Türkiye için düşüncelerimi paylaşacağım. İkinci Yazının konusu da bence kişisel finans hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biridir sizlere çeşitli finansal durumları ve sınıfları görsel bir şekilde oluşturduğum finansal sınıf piramidi ile tanıtacağım.

Bu yazı önümüzdeki aylardaki yazıların temeli olacak. Bu yüzden kesinlikle kaçırmayınız. Bu yüzden de bloğumu takip etmeyi unutmayınız.

Yorum Yaz

54 + = 55