Gelir Belgesiz Maaş Bordrosuz Nasıl Kredi Alınır?

Gelir Belgesiz – Maaş Bordrosuz – SSK sız Nasıl Kredi Alınır?

Arkadaşlar herkese merhabalar gelir. Belgesiz kredi alabilir miyim sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Gelir belgesiz kredi alabilmenin bazı şartları var. Öncelikle uzun zamandır kullanmakta olduğunuz bir kredi kartına sahip olmalısınız. Uzun süredir kullanılan yani bir yılını doldurmuş bir kredi kartının üzerindeki risk kalkmış olur yani o kredi kartının ödemelerini bir yıl boyunca düzenli yaparsanız banka tarafından güven notunuz artmış oluyor ve bankalarındaki imajınız haliyle yükselmiş oluyor. İkinci bir kredi kartını çalışıyorken aldığınızı düşünelim. Onun da ödemelerini bir yıl boyunca hiç aksatmadan yaptığınızı varsayalım, ne oldu, 2 tane kredi kartı ile düzenli ödeme performanslarıyla bankaların inceden gözüne girmiş olduk.

Bu arada kredi notunuzun 1100 ve üzerine çıktığını farz edelim ki çıkar zaten, 2 tane kredi kartını hiç aksatmadan düzenli öderseniz bir yıl sonra kredi notunuz kesinlikle ve kesinlikle 1100 ün üzerine çıkar. Arkadaşlar bankaya gittiğinizde ben çalışmıyorum, ama krediye ihtiyacım var dediniz ve 10.000tl kredi başvurusunda bulundunuz. Ssk yok herhangi bir maaş yazısı alma lüksümüz var mı? Oda yok diyelim bankacı burada tamamen elinizde mevcut kullanmakta olduğunuz kredili ürünlerin ödeme performanslarına bakacak.

Direk ayda 400 tl taksitle 36 ay vade ile örneğin 15000 lira aldığını düşünüyorum veya 10 bin lira rakamlara pek takılmayın. Bu kredinin ödemelerini sizin yapıp yapamayacağınızı, kredi kartının ödemelerinin düzenli olarak her ay dönem borcunun tamamının ödenip ödenmediğinden yola çıkarak bir harita çiziyor banka.

Banka müdürü burada krediye onay veren tek merci neden? 15000 tl kredi için genel müdürlüğe bir yazı yazmasına gerek yok. Şube içinde banka müdürlerinin ortalama 10-15-20bin şehrin büyüklüğüne o bankanın müşterisine göre bir limiti vardır ve banka müdürü kendi yetkisi dahilinde geçmiş ödeme performanslarına bakarak bu krediyi alıp alamayacağına karar verir.

Gelir Belgesiz Maaş Bordrosuz Nasıl Kredi Alınır?Kredi kartı taksitli ürünleri küçük uzun taksitlerle alın ve düzenli ödeyin. Bankanın müşteri temsilcisi yani sizden kredi başvurusunu alan kişiye müdür orada bir soru sorabilir. Örneğin Ayşe hanım Fuat bey bu kredi sizce ödeyebilir mi, nedir durumu incelediniz mi? Eğer o bankacı sizi tanımıyorsa ve sizin kredi notunuz 1100 ün üzerinde ise o krediyi alma ihtimaliniz yüzde 100. Neden almayaısınız ki kredi kartı ödemelerini veya kredili mevduat hesaplarını zamanında çalışıyorken aldığınızı ve bir yıl sonra işsiz kalıp gelir belgesiz kredi alabileceğinizi farz edecek.

Burada bir hesap yaparsak, ben geçmişte bütün ödemelerimi düzenli yaptıysam ve o bankacı arkadaşın gözüne girdiysem ve benim findeks kredi notum ya da kkb bankacıların söylemiyle, orada her şey yolunda ise müdür orada bazen o bankacı Ayşe hanımın sözüne bile hiç başvurmadan imzayı atabilir.

Sizin burada özellikle yapmanız gereken kredi başvurusu yaparken durumunuzun çok sıkışık olmadığını, tatil giderleri veya eğitim giderleri veya işsiz kaldım bu dönemi geçirmek için bir kredi alabileceğinizi, zaten ödeme performanslarının yeterince düzgün olduğunu, o bankacı Ayşe hanım’a lanse etmeniz gerekiyor. O da müdürün yanına gittiğinde, Ayşe hanım Fatih bu krediyi öder mi? Dediğinde hiç sorun değil müşteri bizim müşterimiz şu ana kadar bir sıkıntı yaratmadı. Bu da kkb si ben inceledim sizde inceleyin. Bize göre kredi verilebilir.

Veya kredi başvurusunu alan Ayşe hanım sizi sevmiyor da olabilir, ama müdür orada o raporu inceleyip, onay verip vermeyeceğine kendi karar verir ve der ki Fuat bey ödemelerini hiç aksatmış. Şu ana kadar hiçbir problem yaşamamış diye krediyi verir. Banka müdürü şubenin zarara uğrayıp uğramayacağının hesabını yaparak. Yani batık krediler şube müdürlerinin puantaj sisteminde onlara zarar getireceğini düşündüğü için pek batık kredilere yaklaşmamaya çalışırlar.

Bazı uzman çavuş arkadaşlarımızın genelde borç yükünden dolayı sözleşmeli bir personel olduğundan dolayı ne kadar yüksek maaş alırsa alsın. 9.000 10.000 doğu görevi Suriye görevi, Kıbrıs görevi fark etmeksizin daha 20-25 yaşlarında bir uzman çavuşun 10.000 lira dahi alsa, üzerindeki riskin hala devam ettiğini, o mesleği bırakabileceğini ve hatta Allah korusun daha farklı şeyler olabileceğinin hesabını yaparak bu riskin, bankanın dışında kalması için bazen kredilerine ret verdikleri oluyor. Neden direk tsk muhabbetine girdim? En çok sorulan sorular tsk’daki çalışan değerli komutanlarımızla alakalı ve onların sorduğu sorular ben bu kadar maaş alıyorken neden kredi alamıyorumun tam cevabı budur.

Sözleşmeli bir personelin. Uzman çavuşun 10000 lira maaş alması 2-3 yıldır görev yapması, o kadar borç yükünün altına bir anda konulması. Sıkıntı yaratabileceğini düşündüğü için bazen genel müdürlük ver dese de müdür vermeyebilir. Bazen müdür onaylayın dediğinde genel müdürlük toplam riskinin problem yaratabileceğini tahmin ettiği için ve ileride bu bir batık kredi olarak sonuçlanabileceği için red verir ve bu durum o kişinin psikolojisini en derinden etkileyip ona büyük yaralar açabileceği için böyle bir şeyin altına genelde imza atmıyorlar.

Genel müdürlük veya şube müdürü kesinlikle ve kesinlikle kredi vermekten kaçmaz. Bankalar kredi vermeyi çok sever. Özellikle düzenli ödemelerini yapan arkadaşlarımıza kredi verilmesini ön plana koyuyorlar. Uzun lafın kısası. Banka müdürlerimiz kesinlikle kredi vermekten kaçmaz. Batık kredilerin kendilerine ve müşterilere büyük zararlar doğuracağından dolayı kredileri onaylamazlar bunu asla unutmayın.

Gelir belgesiz kredi konusunda da iyi bir kredi notuna veya iyi bir ödeme performansına sahip bir kişinin gelir belgesiz kredi alabilmesi her zaman mümkündür. Bunu hiçbir zaman unutmayın.

 

Yorum Yaz

47 − 43 =