Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Şimdi size findeks kredi notunun nasıl hesaplandığını anlatmak istiyorum. Kredili ürünün ödeme alışkanlıkları kredi notunun yüzde 35 ini oluşturuyor. Kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması findeks kredi notunu olumlu yönde etkiliyor. Ödemelerinin son ödeme tarihinden sonra yapılması findeks kredi notunu olumsuz etkileyen nedenlerin başında geliyor.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?Mevcut hesap ve borç durumu kredi notunun yüzde 35 ini oluşturuyor. Aktif kredili ürünlerin limitleri mevcut borç bakiyeleri ve son 5 yıl içerisinde kapatılmış kredili ürünlerin zamanında ödenerek mi yoksa gecikmeli ödemeler ile kapattıkları dikkate alınır. Yeni kredili ürün açılışları kredi notunun yüzde 11 oranında etkileyen bir unsurdur.

Burada bir hatırlatma yapmak isteriz. Kredi başvurusunda bulunmanız kredi notunu etkilemez. Kredili ürün başvurunuz olumlu sonuçlandığında ve kredili ürünü kullandığınızda yeni bir kredi riski oluşturduğu için kredi notunda düşüşe yol açabilir. Kredi kullanım yoğunluğu kredi notunun yüzde 10 unu oluşturuyor.

Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin findeks kredi notu hiç kredi kullanmayan ya da daha az kredi kullanan birinin notuna göre daha yüksek olabiliyor. Diğer unsurlar ise kredi notunun yüzde 9 unu oluşturuyor.

Yorum Yaz

47 − = 39