Findeks KKB Kredi Notunuzu En Hızlı Şekilde Nasıl Yükseltilir?

Sicili Bozuk Olanların Kredi Notu Hızlıca Nasıl Yükseltilir?

Arkadaşlar merhabalar Findeks kredi notu nasıl yükseltirim diye çok sorular aldım. Findeks kredi notunu yükseltmenin birden fazla yolu var. Öncelikle mevcuttaki icralık borçlar ve varlık yönetim şirketlerinin kapatılması gerekiyor. Neden kapatılması gerekiyor? Bankalar yeni kredi ürünü açılışlarında ilk baktıkları yer icralık bölgeler, ama bu icraların Evkur vesaire diğer yerlerden olması herhangi bir önem arz etmiyor. Bankalardan dolayı icralık borçlarınız varsa. İlk önce bu borçların yapılandırılmış veya borçlarının tamamen kapatılmış olması gerekiyor. Ama varlık yönetim tarafındaki borçların tamamen temizlenmiş olması sizin Findeks kredi notunuzun yükselme aşamasında meydana gelecek en önemli faktörlerden ilk olandır. Yani birinci kuraldır. Burada sizin yapmanız gereken öncelikle bu mevcut borçları kapattıktan sonra veya icralık borçlar, banka icralık borçlarını yapılandırıp, belli bir düzende ödemeye başladıktan sonra. Bloke teminatlı kredi kartı almak için herhangi bir Kuveyt Türk şubesini veya Finansbank şubesini ziyaret etmeniz gerekir.

Burada 1000 lira civarında bir para hesaba aktarıp, Kuveyt Türk’ten 1000 liralık kredi kartı almanız mümkün oluyor. Yatırmış olduğunuz 1000 tlyi bloke ediyor. Sistem bloke ettikten sonra sizlere kullanabilecek olduğunuz kredi notunuzu, hızlı yükseltmeniz de önemli bir rol oynayacak olan bir kredi kartı veriyorlar. Peki sadece kredi kartı mı? Hayır. Bir kredili mevduat hesabı da açtırabilir siniz. Örneğin Finansbank şubesine gidin 2000 lira yatırın, sizlere 2000 liralık bir kredili mevduat hesabı açmalarını sağlayın.

Findeks KKB Kredi Notunuzu En Hızlı Şekilde Nasıl Yükseltilir?Açmış olduğumuz kredili mevduat hesabını düzenli aralıklarla günü geldiğinde ödediğiniz de, ama burada çok önemli bir detay var. Limitleri sonuna kadar kullanmak şart değildir. Bunu düzenli yatır çek, yatır çek, yatır çek yaptığınızda kredi notunuzu hızla yükseltebilirsiniz. Üçüncü aşamada da bir bireysel kredi kullanabilirsiniz. Bireysel kredi kullanmak için yine örnek veriyorum bir bankaya 3000 tl para yatırdınız. En uzun vade hangisi? 36 ay ama siz 36 ay yapmayın. 18 ay vadeli faiz birazcık daha uygun olur. Orada size 50-100 lira gibi bir ceremesi olacak.

Bunun bu ceremeyi çektikten sonra siz bunu 6 ay 7 ay düzenli ödediğinizde kredi notunuz, Findeks kredi notunuz hızla yükselecek arkadaşlar. Peki bunların üçünü birden yaparsam kredi notum ne aşamada yükselir derseniz tabii ki hızla yükselir ilk mesela bloke teminatlı kredi kartı aldığınızda öncelikle ilk açılış 1000-1100 civarında olur. Başka bir bankadan kredili mevduat hesabı açtırdınız. Yeni kredi notunuz ne olacak? Onu da düzenli 3-5 ay ödedikten sonra 50 puan 20 puan 60 puan 100 puan şeklinde çeşitli not yükselişleri ile kredi notunuz yükselecek arkadaşlar kredi notu neydi arkadaşlar?

Findeks kredi notu bankaların kredi verirken referans aldıkları bir sistem, bankalarda tamamen Findeks kredi notunuza göre kredi vermez. Örneğin birisi diyor ki benim kredi notum 1400 400.000 tl alabilir miyim? Bu limit olayı kesinlikle bankalarda sizin kredi notunuza göre hareket edilmez. Tabiki referans alınır ama bu sizin maaşınız ilk önce bakılan yerdir bunu unutmayın.

Maaşınızın dörtte biri, dörtte ikisi, dörtte üçü 4te dördü tamamı banka buna böyle bakar derki bunun dörtte ikisi ile geçinebilirsin. Dörtte biri krediyi ödeyebilir. Dörtte birlik kısmı da bu kredinin riskini karşılayabiliyor. Bankalar kredi verirken sizleri yaklaşık 500 aşamadan geçiyor. Yani aslında o raporu çıkaran Findeks de sizi 500 üzerinde bir aşamada değerlendirerek notu verir. Ama örneğin size Finansbank 5000 tl kredi kartı verdiyse. Garanti bankası vermediyse bunda da bir şey aramanızı istemiyorum.

Neden her bankanın kendine özel kredi verme politikaları vardır arkadaşlar? Yani uzun lafın kısası kredi notunuzu yükseltmek için sizlere bahsetmiş olduğum bloke teminatlı kredi kartı ve kredili mevduat hesabı, yani ek hesap. Örneğin Denizbank kurtaran hesap İş bankasında ek hesap diye geçer. Bunlar ve bireysel kredi bunların her birine blokaj dahilinde para yatırdığınızda. Kredi notunuz bunları düzenli özledikçe hızla yükselir arkadaşlar ve bozuk olan notu bu şekilde hızla düzeltebilirsiniz.

Unutmayın iyi bir kredi notuna sahip olabilmek için öncelikle mevcut kullandığınız kredi ürünlerin ödeme performanslarını düzenli yapmanız kesinlikle aksatmamanız gününde ödemeniz, gününden önce ödeyeceğim diye uğraşmayın altını çizerek söylüyorum, gününde ödemeniz ve istikrar, istikrar, istikrar diyorum.

Neden kredi notu ham bir elma gibidir. Olgunlaşması için mevcutta ödemiş olduğunuz bireysel kredilerin, uzun süredir ödenmesi gerekir. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Bir krediyi erken kapatmak, kredi notunuzu yükseltmez. O kredinin uzun süreli gününde ve düzenli ödemesi kredi notunu yükseltir. Bir kredi kartını hesap kesim tarihinde ödemeniz kredi notunu yükseltmez, düşürmezler ama son ödeme tarihinde ödemeniz kredi notunu yükseltir. Arkadaşlar gününü bir gün dahi gecikseniz Findeks te bir kırmızı yazar, yani bir dönem gecikme olarak görünür. Bir gün ile bir aylık gecikme aynı şeye sebebiyet vermektedir. Bu yüzden kredi notunu yükseltmek için gününde ödemeler, istikrarlı ödemeler, uzun süreli ödemeler, bunları aklınızdan lütfen çıkarmayın arkadaşlar.

Yorum Yaz

76 − 75 =