Findeks Karekodlu Çek Raporu Nedir Nasıl Kullanır?

Karekodlu Çek Kayıt Sistemini Bilgisayarımdan Nasıl Kullanırım?

Karekodlu çek kayıt sistemi’nin bilgisayardan kullanımı çok kolay. Nasıl mı?

Merhaba ben kaan toplu yemek hizmeti veren şirketimiz finans işlerinden sorumluyum. Bizim şirketimizde alacaklar ağırlıklı olarak çekle tahsil edilir. Bende findeks üzerinde tanımlı firma yetkilisi pek çok firmadan çekle ödeme alıyoruz. Bazen ilk kez iş yaptığımız bazen de uzun zamandır çalıştığınız kişilerin çekli ödemelerinde vade tarihine kadar işler istendiği gibi gitmeyebilir. En basitinden imza yetkilisi değişti diye çeki tahsil edemediğimiz davalık olduğumuz firmalar oldu.

Bu ihtimale karşı artık yasada bizim hakkımızı koruyor. Bu nedenle çek kayıt sistemini kullanıyoruz. Bu sabah alacağımız karşılığında bir şahıs çeki teslim aldık. Çeki kabul etmeden önce çekin durumu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabileceğimiz findeks karekodlu çek raporunu aldık. Sonrasında çeki kabul etme kararı verdik.

Sıra geldi findeks karekodlu çek kayıt sistemi‘ni kaydetmeye olurya elimizdeki çekin imzalayan kişi. Yani şirketin sahibi. Örneğin vade tarihi gelene kadar bir şekilde çek koçanı kaybettim diye bir bildirimde bulunursa biz de alacağımızdan olmayalım. Ayrıca kötü niyetli yaklaşımlar da. Peki ne zaman teslim aldığınız kayıt altına alınmış olur. Peki bu işlem nasıl yapılıyor? Hadi gelin size ekranından göstereyim. Findeks.com üzerinden üye girişi yapıyorum.

Findeks  Karekodlu Çek Raporu Nedir Nasıl Kullanır?Üye olmak zorunda değilsiniz ancak kimlik doğrulama işlemleri ile her seferinde zaman kaybetmemek ve kaydettiğiniz çekle ilgili daha sonra görüntüleme iptal gibi işlemleri yapabilmek için üye olmanızı öneriyorum. Ben firma adına çeki kaybedeceğim için ticari üye giriş işlemini gerçekleştiriyorum. Çek kayıt sistemi ekranından kayıt işlemi sekmesine gidiyorum. Çeker ve çeki düzenleyen ilişkin bilgileri bu alanlarda dolduruyorum. Bu ekranda çeki düzenleyenin ait seçim yapmam gerekiyor.

Doldurulması gereken ekranlar seçime göre değişiyor. Ben şahıs firmasından aldığım için bireysel olarak işaret diyorum. Bizim gibi tüzel kişilikli bir firmadan çek alsaydın ticari seçip ek olarak vergi kimlik no bilgisi girecektik. Çekin üzerinde yazılı olan çek tutarı döviz cinsi ve vade tarihi bilgilerini girerek kaydet butonuna basıyorum. Kayıt işlemi tamamlandığında uyarı geliyor. Tamam butonuna tıklayın ca işleminde tamamlamış oluyorum işte bu kadar çek sisteme tanımlandı bile. Artık güvendeyim.

Arada hangi çeklerim sistemde tanımlı diye bakmak istersen de findeks.com üzerinden çek kayıt sistemi adımından kayıtlı çekler bölümüne giriyorum ve inceleyebiliyor. Yalnız bu işlemi yapabilmeniz için. Üye olmanız gerektiğini hatırlatayım. Hatta liste ekranında genişlet butonu ile detaylı bakabiliyorum. Diyelim ki bir sebepten ötürü çek kaydı, iptal etmek istiyorum olabilir iş hayatı bu çok dinamik ip ne yapacağım? Bu durumda öncelikle bu iptal yapabilmek için tam 24 saatim var.

Bu işlemi sadece firmadaki yetkili kişi ya da diğer bir deyişle çeki kaydeden kişi yapabiliyor. Bunları hatırlayalım, şimdilik iptal işlemini mobil uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyor. Çok yakın zamanda bilgisayarımda yapabileceğim. Bu kadar güvende olmak için ayırdığım birkaç dakikaya kesinlikle değer tavsiye ederim. Bol kazançlı ve güvenli işler dilerim. Bu arada unutmadan şunu da söyleyeyim, findeks çek kayıt işlemi için sisteme üye olmanız zorunlu kılıyor.

Ancak kekle ticaret yapıyorsanız findeks in sunduğu diğer ürün ve hizmetlerden faydalanabilmek. Çek kayıt işlemi sırasında kimlik doğrulama adımlarının her seferinde tekrar etmeyerek zaman kazanmak, kaydetmiş olduğunuz çekleri görmek ve iptal işlemlerini yapabilmek için zaten ücretsiz olan sisteme üye olmanızı öneriyorum. Üye olmadan çeki nasıl kaydedeceğim derseniz onu da göstereyim. Üye olmadan hem web sitesi hem mobil uygulama üzerindeki.

Üye girişi yapmadan devam et butonu ile çek kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Burada sistem sizi tanımadığı için öncelikle kendinize ya da firmanıza ait bilgileri girip bu bilgileri kimlik doğrulama adımlarından geçip tamamladıktan sonra çek kayıt ekranına ulaşırsınız. Az önce anlattığım gibi elinizdeki çeke ait bilgileri kontrol edip istenilen ek bilgileri girmeniz durumunda kayıt işlemi gerçekleşecektir.

Yorum Yaz

3 + 3 =