Findeks Karekodlu Çek Nedir Nasıl Kullanılır?

Findeks Karekodlu Çek Nedir Nasıl Kullanılır?

Bildiğiniz gibi çek ülkemizde dünya üzerindeki yaygın kullanımından farklı olarak vadeli ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle çek, özellikle kobi’lerimizin sermayelerini paylaştığı önemli bir ödeme aracıdır. Rakamlarla anlatmak gerekirse ülkemiz piyasalarında her yıl 200.00000 adedin üzerinde çek kesilmektedir. 800 milyar liranın üzerindeki bu çekler yaklaşık 120.000000 adet ticari işleme aracılık etmektedir. Başka bir açıdan bakarsak bir çek ortalama 45 kez el değiştirmektedir.

Yani bir kişinin kestiği çek ile 5 ayrı ticari işlem finanse edilmektedir. Önemli bir ödeme aracı derken yanılıyoruz değil mi? Peki nasıl oluyor bu vadeli kullanın anlatım çeki yazanlar ödemeyi taahhüt ettikleri ileri bir tarihi çek üzerinde belirtmektedirler. Vadesi gelene kadar çek elden ele devri edilebilmekte. Çeki en son devir alan kişinin. Çeki yazan kişi ile ilgili herhangi bir ticari ilişki olmaya bilmektedir. Ticaretimizin sonunda alacağınızı tahsil etmek için belki de tanımadığınız biri tarafından imzalanmış bu belgeye güvenmek gerekmektedir. Güven ne kadar kıymetli değil?

Findeks Karekodlu Çek Nedir Nasıl Kullanılır?Üstelik kobi’lerimiz düşük sermaye ile büyük ticari işler yapmaktadırlar. Ancak alacaklarını zamanında tahsil edemezlerse yatırımlarını ve giderlerini karşılayamayacak borçlarını da zamanında ödeyemeyecek duruma gelebilmektedir ler. Bu da birlikte iş yaptıkları diğer kobi’lerin ödeme dengelerini bozar bilmektedir. Tüm bu büyük rakamların harcadığımız, emeğin yaptığımız onca güzel işin içinde kobi’lerimizi zor duruma düşürebilecek önemli bir husus var.

Karşılıksız çek, karşılıksız çek oranı ne kadar derseniz 2017 yılında hem adet hem de tutar bazında yüzde 2 nokta 2 oranında gerçekleşti. Bora küçük gibi görünse de çok önemli. Çünkü ne demiştik? bir çiçek 45 kez el değiştirebilmektedir ve 45 ini finanse etmektedir. Ticaret yaparken zor durumda kalmak ne kadar ağır değil. Çeklerin ödenmemesi durumunda çekleri yazanların da çekicileri bozulmakta ve ticari itibarı zarar görmektedir. Bunun edilecek ticari itibarı bir başkasına emanet etmektir. Durum böyleyken alacaklarını çek ile tahsil etmeye çalışanlar olarak emeğinizi riske atmak ister misiniz? Kim ister öyleyse daha risksiz ve daha güvenli bir finansal hayat için karekodlu çek dünyasına birlikte bir adım atalım.

 

Yorum Yaz

14 + = 18