Findeks Çek Endeksi ve Çek Raporu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Findeks Çek Endeksi ve Çek Raporu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mta türkiye’de ticari faaliyetlerde yoğun olarak kullanılan çek bir ödeme aracı olduğu gibi aynı zamanda bir borçlanma aracıdır. Özellikle çek ile yapılan vadeli mal alımlarında sermaye yaratıldığı için çek sisteminin ülke ekonomisindeki yeri son derece önemlidir. Ancak çeklerin karşılıksız çıkma riski de son derece önemli ve tedbirli olunması gereken 1. Durum günümüzde karşılıksız çeke karşı tedbirli olmanın yolu iş yapılan ve vadeli mal satılan kişileri tanımaktan geçiyor.

Bu nedenle Findex olarak keşidecinin geçmiş ödeme performansına dair yasal ve güvenilir yollardan bilgi edinmesini sağlayan çek raporu ve çek endeksi ürünlerimizi tasarlayarak kullanıcılarımıza sunuyoruz. Çek raporu ile keşidecinin düzenlediği toplam çek adet ve tutarları bu çeklerin yıllık bazda en düşük en yüksek ve ortalama tutar bilgileri, ileri vadeli veya henüz yazılmamış eklerim bilgileri, geçmişte keşide edilip sorunsuz bir şekilde ödenmiş, arkası yazılmış ve sonradan öğrenmiş.

Findeks Çek Endeksi ve Çek Raporu Nedir, Nasıl Kullanılır?Yani arkası yazılmış ve halen ödenmemiş tüm çeklere ilişkin adet ve tutar bilgileri aynı anda görülebilir. Çek endeksi ise son 36 ay içerisinde keşide edilen çekler in sıklığı günümüzde yakınlığı tutarları ve adetlerine bağlı olarak hesaplanan bir sıralama notudur. Keşidecinin endeksi 0 ise kişilerin tüm çeklerinin karşılıksız, 1000 ise keşidecinin tüm çekleri ödemiş olduğu anlamına gelir. Aradaki değerler keşidecinin en az bir ödenmemiş ya da geç ödenmiş 2 olduğunu gösterir.

Keşidecinin çek ödeme geçmişi konusunda fikir veren bu not, çek endeksi yüksek olan kişiler için itibari belgeleyen bir kartvizit gibi bir çek keşideci sinin daha önce düzenlediği çeklerin karşılıksız olup olmadığını bilmek, ticari ilişkileri yönetmek anlamında çok önemli. bir veri Findex üyesi olan kişi ve işletmeler keşidecinin ne kadar zamandır çek düzenlediği, bunların karşılıksız olup olmadığı vadeli çeklerin zamanında ödenip ödenmediği gibi bilgileri kullanarak daha güvenilir kararlar verebilirler.

Çek endeksi veya çek raporunu almak için Findex.com veya Findex mobil uygulaması üzerinden ücretsiz üye olmalısınız. Üye girişi yapıldıktan sonra çek endeksi ve çek raporunu alabilirsiniz. Eğer başkasına ait bir rapor alınmak isteniyorsa raporu talep edilen tarafa sistem tarafından sms gönderilir. Bu eylemin onaylanması durumunda kişi yada kuruma ait rapor veya endeksi görüntüleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

16 − = 15