Faizsiz Bankacılık Sistemi Nedir?

Kar ticaret sonucu elde edilen ortaya çıkan farktır. Yani ben size 1000 tl veriyorum, bir ay sonra 1100 tl istiyor. Yaba hem işlem için kullanılan bu işlemin bizatihi kendisi için kullanılan bir kavramdır. O halde aslında bütün insanlık neyin kredi olduğunu, neyin ticari işlem olduğunu bilir. Kar payı ve faiz ayrımı yapmakta zorlanan ve bu yüzden katılım bankalarına çekimser yaklaşan vatandaşlar ne yapmalı?

Vatandaşlarımız ayrımı nasıl yapmalı? Şimdi bu sorunun cevabını yani şöyle düşünelim, kâr nedir, faiz nedir? Bunu birleştirmemiz gerekiyor. Kar ticaret sonucu elde edilen ortaya çıkan farktır. Peki ticaret nedir? Karşılıklı 2 farklı iktisadi değeri değiş tokuş eder insanlar ve bunun sonucunda bir fark ortaya çıkarsa buna karı denir. Yani ben bir telefonu 2.000 lira alırım, para veririm 2000 liraya alırım. Örneğin bir müşteri bulurum 2.200 liraya satarım. Dolayısıyla 2.000 lira vermiştim. Burada aldığım 2200 liraya sattım. Mal ve para yani farklı iktisadi değerlerin değiş tokuşu sonucunda elde edilen bu hasılata kar denir.

Faizsiz Bankacılık Sistemi Nedir?Dolayısıyla karın temelinde karı oluşturan işlemin temelinde karakterinde farklı iktisadi değerlerin ticari amaçla değiş tokuşu yatar, faize gelince faiz hem işlem için kullanılan bu işlemin bizatihi kendisi için kullanılan bir kavramdır. Hem de bu işlem sonucu elde edilen bu kazanç,  için kullanılan bir kavramdır. Yani diğer tarafta bir ticaret vardı. Sonuçta bir kar vardı, fakat burada faizde bir işlemin kendisi faiz işlemidir ve bunun sonucunda ortaya çıkan fark.

Peki faiz işlemi nedir? Diğer mallara gerek yok. Şu anda mevcut dünyada yaygın olan finansal nitelikli, parasal nitelikli 2 iktisadi değerin araya vade konularak değiş tokuş edilmesine bir faiz denir.

Yani ben size 1000 tl veriyorum, bir ay sonra 1100 tl istiyorsunuz. Bu işlemin kendisi faiz işlemidir. Aynı öncelikle iktisadi ayarlar araya vade konularak farklı miktarlarda değiş tokuş ediliyor.

    1. bu işlemin kendisi faiz işlemidir.
    2. bu işlem sonucu ortaya çıkan o fark da faizdir.

Dolayısıyla az önceki sorumuza geldiğimiz zaman bu ayrımda zorlanan halkımız, vatandaşımız ne yapsın?

Yapılacak işlem şu bakacak. Bu işleme kendi yaptığı işleme veyahutta işte bir bankanın yaptığı işleme bu aldığı veya verdiği faizin zeminini oluşturan işlem ticari bir işlem mi? Kredi işlemi ticari bir işlem, farklı iktisadi değerlerin değiş tokuş bundan ibaret olan işlemdir. Yani mal verir, para alır, bir malı verir, başka bir mal alır gibi ama kredi işlemi ise parasal nitelikli bir varlık verilir.

Araya vade konularak daha sonra fazlasıyla geri alınması işlemidir, faiz kredi işleminden ortaya çıkan farktır. O halde aslında bütün insanlık neyin kredi olduğunu, neyin ticari işlem olduğunu bilir ve insanın fıtratı da bunu çok rahatlıkla anlar. Bunun ölçütü işleminin zeminde ticareti mi yoksa bir borç kredi işlemi mi, ticaret size helâl kar. Kredi işlemi ise bundan elde edilen faiz ise  tabii ki İslam’ın caiz görmediği bir sistem.

Yorum Yaz

+ 83 = 86