Eylem, Yürüyüş veya Gösteri Nedeniyle Zarar Gören Esnaf Ne Yapmalı?

Eylem, yürüyüş veya gösteri nedeniyle zarar gören esnaf ne yapmalı? Biliyorsunuz gösteriler veya eylemler genelde çok ses getirsin diye şehirlerin kalbi olan meydanlarda ya da en canlı caddelerinden gerçekleştiriliyor. Hal böyle olunca sosyal medya sayesinde olay çok hızlı şekilde duyuluyor ve televizyon kanalları derhal eylemin bulunduğu alana intikal ediyor.

O esnada orada gezen alışveriş yapan hatta birazdan zarar görecek olan esnafın kendisi dahi müşterisini bırakıp eylem izliyor. Birazdan zarar görecek dedim ama bu zarar aslında tamamen maddi bir zarar düşünsenize, İstiklal caddesi’nin girişinde mağazanız ya da mekanımız var. Günlük temizinden 5.000 lira kâr elde ediyorsunuz bir anda olaylar cereyan edince içerideki müşteriden hesap dahi almadan apar topar kepenk indirdiniz ve 3 gün boyunca çalışmadınız.

Hal böyle olunca hem İstiklal caddesi gibi bir yerde çok pahalı olan kirazımızın ve personelinin maaşını 3 gün ödemediğiniz ve güme gitti. Bununla kalsa iyi bir de günlük 5.000 lira kardan da olduğunuz dükkanının başına bir şey gelmediğini varsayarak başka bir zarardan bahsetmiyorum işte asıl soru geliyor.

Siz sayın esnaf bu zararınızı nasıl ve kimden talep edeceksiniz?

Bildiğiniz gibi idare yani devlet kendi kolluk hizmeti olan jandarma, polis ve bekçi ile tüm halkın can ve mal güvenliğini sağlamakla mükelleftir. Bu güvenliği sağlayamadığını da vatandaşın yani esnafın zararı doğuyorsa ortada idarenin hizmet kusuru var demektir. Yani idarenin güvenlik hizmetinde zafiyet oluşmuş, kusursuzca işlenmemiş ki esnafta zarara uğramış. Eğer idare yani devlet hizmeti hiç sağlamazsa geç sağlarsa ya da layıkıyla sağlamazsa o zaman diyoruz ki devletin yani idarenin hizmet kusuru var.

Siz esnaf olarak böyle bir durumla karşı karşıya geldiyseniz ya da gelirseniz önce bulunduğunuz daha doğrusu zarar gördünüz. İldeki valilikten bu zararımızın giderilmesini dilekçeyle isteyeceksiniz. Şüphesiz zararının tespiti için zarar tespit komisyonuna da başvurmanız gerekir siz valiliğe başvurdunuz sonra ki mümkünse yazılı başvuru dediğimiz gibi başvuru tarihinden itibaren 60 gün içinde size ya tamam demesi gerekir yani ödeyeceğim demesi gerekir yada talebinizi reddetmesi gerekir. Tabi bir ihtimal daha var.

Valilik 60 gün boyunca hiçbir şey demeyebilirdi zaten bu da onun sizin talebinizi reddi anlamına gelir. Sonuç olarak eğer valilik ret cevabı verirse o yazıyı aldığınız günden itibaren eğer hiç ses çıkarmazsa yani 60 günün sonunda ne yapacaksınız? Takip eden 60 gün içinde size sıkıntı çıkaran valiliğin olduğu ildeki İdare Mahkemesinde zararının tazmin edilmesi için dava açacaksınız. Bu davanın adı tam yargı davası dır. Peki bu davanın zaman aşımı var mı? Elbette var. Olayı öğrendiğimiz yani aslında olayın başınıza geldiği tarihten itibaren bir yıl içinde ya da her halükârda 5 yıl içinde davanızı açmazsanız zaman aşımı söz konusu olacaktır.

Eylem, Yürüyüş veya Gösteri Nedeniyle Zarar Gören Esnaf Ne Yapmalı?

Yorum Yaz

71 − 70 =