Evde Bakım Maaşı Nedir Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Merhaba, bugün sizlere evde bakım aylığını anlatacağım.

Devletimiz birçok alanda yardıma muhtaç vatandaşlara maddi yardımda bulunuyor. Bu yardımlardan bir tanesi de evde bakım maaşıdır. Evde bakım aylığı bir evde kişi başına düşen ortalama gelir miktarının asgari ücretin aylık net miktarının üçte ikisinden daha az olan kişilere verilen destek parasıdır. Evde bakıma muhtaç olan hasta ya da yaşlı kişilerin bakımlarının yapılması, ihtiyaçların asgari düzeyde karşılayabilmesi için bu tür hasta ya da yaşlı kişilere bakanlara verilen evde bakım ödeneği Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından verilmektedir.

Evde bakım parası alma şartlarını 3 ayırabiliriz. Bunlardan bir tanesi gelir kriterinin uygun olması. Ailede kişi başı gelirin 1705 liranın altında kalması durumunda şartlardan bir tanesi sağlanmış oluyor. İkincisi bakıma muhtaçlık kriteri, günlük zaruri ihtiyaçlarını yerine getiremeyen günlük yemek, tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarını başkalarının yardımıyla girebilen kişilere bakıma muhtaç durumda deyimi kullanılmaktadır. Üçüncüsü ise ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu hastaneden yüzde 40 ve daha fazla oran ile.
Evde Bakım Maaşı Nedir Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Bu bireylerin engelli oldukları saptanmaktadır. 2020 Yılında evde bakım aylığı 1544 lira iken 2021 yılında ise 1870 lira civarında bir rakam ödenecek. Evde bakım maaşı için gerekli evraklar ise şunlardır, türkiye cumhuriyeti kimlik numarası beyanı özürlü sağlık kurulu raporu ve bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile birlikte içeriğine dair belgeler, başvurular ise aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığının tüm il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte yapılmaktadır.

En çok merak edilen hususlardan bir tanesi de şu bakıcının maaşlı olması, evde bakım aylığı almasına engel teşkil eder mi?

Bakıcı sigortalı olarak çalışıyor olsa bile ailede kişi başına düşen net gelir 1705 lirayı aşmadığı müddetçe bakıcı parası alınmasına engel değildir.

Yüzünüzden gülümseme kalbinizden sevgi eksik olmasın, hoş çakalın.

Yorum Yaz

36 + = 43