ETeminat Mektubu İşlemleri Nelerdir?

ETeminat Mektubu İşlemleri Nelerdir?

Mektup işlemleri alt menüsü tıklandığında erişilen ekranda farklı statüdeki işlemlerin yapılabileceği 3 ayrı başlık bulunur. Işlem başlatabileceğini onayında bekleyen ve banka onayında bekleyen mektup işlemleri yine filitre alanı kullanılarak üzerinde işlem yapılmak istenilen mektuba hızlı ulaşılabilir. Onayında bekleyen sekmesinde banka tarafından başlatılan akıbeti sorma sürecindeki işlemlerle firmanın kendi kullanıcıları tarafından başlatılarak ona ya gönderilmiş işlemler yer almaktadır. Banka onayında bekleyen sekmesinde muhatap tarafından başlatılan banka havuzunda bekleyen işlemler listelenir.

Listede kayıt bazında detay butonu tıklanarak izleme yapıldığında talebi ait detay bilgiler görüntülenir. Muhatap bankaya yönlendirdiği bir işlem talebini bu talep banka iş havuzunda beklediği süre içinde iptal fonksiyonu ile havuzdan geri çekebilir. Onayında bekleyen işlemlerin detayında listele butonuna tıklanır. Tablo üzerinden listede görülen onay bekleyen işlem talepleri için onay işlemleri yapılabilir, işlem yap butonuna tıklanır.

Örnekte firmanın kendi kullanıcısı tarafından başlatılıp bir onaylamasına gönderilmiş, bir vade güncelleme talebi görünmektedir. İlgili mektup için vade güncelleme talebi onaylanabilir bankaya iletilebilir veya bilgilerde hata varsa bu kayıt düzeltilmesi için reddedilebilir. Öncesinde muhatap güncelleme talebi metnin görüntülenmesi zorunludur. Bilgisayarına inen dosya tıklanarak açılır metin görüntülenir sayfa kapatılarak çıkış yapılabilir. İlgili seçim yapılarak imzaya gönder denilmesi yeterlidir.

ETeminat Mektubu İşlemleri Nelerdir?E-Teminat Mektubu  Tam İade İbra İşlemi

Biryer işlem türü seçmek için açılır listeden seçim yapılır. Bu adımda tam iade ibra seçilerek tam iade icra talebi metni butonuyla talep etti. İndirilerek görüntülenebilir sistem tam iade icra talebi metni görüntüleme yapılmadan devam edilmesine izin vermeyecek duruma uygun hata koduyla uyarı verecektir. İlgili belgeler yüklendikten sonra imzaya gönder butonu tıklanarak hazırlanan talep muhatabın işlem yetkilisinin onayına yönlendirilir. Muhatabın onay yetkilisi onayında bekleyen sekmesinden işlemi bularak işlem yap seçimiyle işlem detaylarının göründüğü ona ekranından işlemi tamamlayabilir.

E-Teminat Mektubu  Tam Tazmin Talebi

Son işlem türü adını görüntülemek için işlem türü adamından tam tazmin seçimdir. Ödeme türü bölümünde eban isme diğer 3 farklı seçim yapılarak ilerlemek mümkündür. Girilecek bilgiler yapılan seçime göre farklılaşarak işlem yetkilisi sistem tarafından yönlendirilecektir. Örnek olması açısından eğitimde eban seçildi.

Tazmin nedeni ve eban oda girdikten sonra tam tazmin talebi metni butonuyla talep etti. Indirerek görüntülenebilir sistem tam tazmin talebi metni görüntüleme yapılmadan devam edilmesine izin vermeyecek duruma uygun hata koduyla uyarı verecektir. İlgili belgeler yüklendikten sonra imzaya gönder butonu tıklanarak hazırlanan talep muhatabın işlem yetkilisinin onayına yönlendirilir. Muhatabın onay yetkilisi onayında bekleyen sekmesinden işlemi bularak işlem yap seçimi ile işlem detaylarının göründüğü ona ekranından işlemini tamamlayabilir.

E-Teminat Mektubu  Kısmi İade İbra İşlemi

Bir diğer işlem türü seçmek için açılır listeden seçim yapılır. Bu örnekte kısmi iade ibra seçilerek iade ibra edilmesi istenilen tutar girişi yapılır tutar girişi sonrasında kısmi iade ibra butonu aktif hale gelir. Kısmi iade icra talebi metni butonuyla talep etti. İndirilerek görüntülenebilir sistem kısmı iade icra talebi, metni görüntüleme yapılmadan devam edilmesine izin vermeyecek. Duruma uygun hata koduyla uyarı verecektir. İlgili belgeler yüklendikten sonra imzaya gönder butonu tıklanarak hazırlanan talep muhatabın işlem yetkilisinin onayına yönlendir muhatabın onay yetkilisi onayında bekleyen sekmesinden işlemi bularak işlem yap seçimi ile işlem detaylarının göründüğü ona ekranından işlemi tamamlayabilir.

E-Teminat Mektubu Kısmi Tazmin Talebi?

Kim? bir diğer işlem türü seçmek için açılır listeden seçim yapılır. Kısmi tazmin olarak seçilir ve mektup için ekranda istenen bilgiler girilir. Sayfayı kaydırın sayfanın tamamı görüntülenebilir. Tazmin edilmek istenen tutar girilir. Ödeme türü bölümünde eban isme diğer 3 farklı seçim yapılarak ilerlemek mümkündür. Girilecek bilgiler yapılan seçime göre farklılaşarak işlem yetkilisi sistem tarafından yönlendirilecektir. Örnek olması açısından eğitimde eban seçildi.

Sayfayı aşağı kaydırıp devamı görüntülenebilir, ilgili bilgiler girildikten sonra kısmi tazmin talebi metni butonu aktifleştir. Sistem bu adımda kısmi tazmin talebi metni görüntülemesi yapılmadan devam edilmesine izin vermeyecek duruma uygun hata koduyla uyarı verecektir. Talep metni görüntülemenin ardından varsa ekrandaki ilgili bölümlere belge eklemeleri yapılarak imzaya gönder butonuyla işlem onaya gönderilir. Muhatabın onay yetkilisi onayında bekleyen sekmesinden işlemi olarak işlem yap seçimiyle işlem detaylarının göründüğü ona ekranından işlemi tamamlayabilir.

E-Teminat Mektubu  Vade Güncelleme?

Yine mektup işlemleri menüsüne tıklanır. Muhatap tarafından vaade güncellemeye tazmin veya iade ibra işlemi başlatılabilecek işlemler bu sekmeden başlatılır. Filtreleme adımlarından vade türünden vadeli seçilip döviz cinsi seçiminden tl seçilerek listele tıkanır. Muhatap listelenen mektuplardan işlem başlatmak istediği mektup için seç butonuna basarak ilerle sistem devam eden güncelleme tazmin veya iade icra süreci olan e teminat mektuplarının bu adımda listelenmesini engelleyecektir.

Yapılmak istenen işlem seçilerek ilerlemek vade güncelleme işlemini başlatmak için mektup işlem seçimi ekranında işlem türü güncelleme olarak seçilir ve mektup için istenen yeni vade tarihi girilir. Bunun için vade tarihi tıklanır. Açılan sayfadan tarih seçilir. Muhatap güncelleme talebi metni butonuna basılarak talep etti.

Görüntülenebilir tüm işlem türlerinin altında ekranda istenen belgelerin eklenebileceğini belge listesi görüntülenir. Listede görülen belge tiplerinin talebi eklenmesi opsiyoneldir, eklenecek belgeler varsa yüklemeleri tamamlandıktan sonra imzaya gönder butonu tıklanarak talep muhatabın iç onay sürecini tamamlayacak olan yetkili onayı işlemini yönlendirilir. Muhatabın onay yetkilisi onayında bekleyen sekmesinden işlemi bularak. Işlem yap seçimi ile işlem detaylarının göründüğü ona ekranından işlemi tamamlayabilir.

Yorum Yaz

22 − 12 =