Eşim Bütün Parayı Harcıyor Ne Yapabilirim?

Eşiniz müsrif bir hayat sürüyorsa ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Derhal ilk fırsatta ortak ikametgahının bulunduğu yerdeki aile mahkemesi’ne başvurup hakimin olaya el koymasını istiyorsunuz. Evet, evet, yanlış duymadınız, baktınız, eşiniz bol keseden israf ediyor, gelirinden daha fazla giderdi bulunmaya, hatta borçlanmaya kadar varabiliyor. Ama bunu zaruri ailevi ihtiyaçlar için değil, keyf için yapıyorsa hemen hakimden müdahale etmesini istedi.

Biliyorsunuz sizin de bildiğiniz gibi evlilik gerçekten ortak fedakarlıkların bir arada tuttuğu bir yapı haliyle bu yapının ayakta kalabilmesi ve sağlıklı yürüyebilmesi için kişilerin ortak bir doğru için hareket etmeleri gerekir. Yani sözümona kira borcu dururken, gidip telefonu modelini yükseltmek ve bunun için fuzuli para harcamak aile mantığına pek uygun durumlar değil, maddi gücü olan kişiler elbette aile bütçesine zarar vermediği ölçüde davranabilir. Ama onlar bile kantarın topuzunu kaçırmayacak ölçüde davranış sergilemeli ler.
Eşim Bütün Parayı Harcıyor Ne Yapabilirim?

Aksi halde onlar için de durum aynı olabilir. Birde gerçekten tüm iyi niyetiyle kimse hayır diyemeyip elindeki avucundaki her şeyi. Çevresindekiler için kullanan insanlar var ki maalesef bu durum onlar içinde geçerli. Çünkü niyet ne olursa olsun sonunda ortada bir müsriflik yani israf var demektir.

Hakim önüne gelen böyle bir konuda öncelikle eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır, onları uzlaştırmaya çalışır ve gerekirse eşlerin ortak rızası ile da uzman kişilerin yardımını isteyebilir. Hakim gerektiği takdirde eşlerden birinin talebiyle de kanundaki bazı önlemleri alabilir ki bunlardan bir tanesi. Müsrif eşe borçlu olan kişilerin borçlarını diğer eşe ödemeleri dir.

Yorum Yaz

37 − = 35