Engelliler Uygun Şartlar Sağlanmazsa Belediyelerden Tazminat Alabilir mi?

Engelliler için uygun şartlar oluşturmayan belediyelere ne yapmalı? Kaldırımların üzerindeki sarı şeritleri hepiniz fark etmişsinizdir değil mi bunlar normalde görme engeli olan vatandaşlarımızın yürütebilmeleri için yerleştirilir ama bazı empati yoksunu kişiler gidip aracını tam da bu şeritlerin üstüne parkeler birde kaldırımdaki ağaçların arasına koyulan sarı şeritler var ki ona hiç değinmeyeceğim.

İşte belediyeler hem kanundan kaynaklı hem de Sosyal devlet olma ilkesi gereği engelli vatandaşlarımız için bu ve benzeri şekilde uygun yaşam koşullarını sağlamak ve hükümlüler sözgelimi eğer bir kişi engeli yüzünden yaşadığı binaya rahatça girip çıkmıyorsa ve bu durumu belediye bildiriyor sa belediyenin hızlıca binanın girişini vatandaşın rahatça evine girebileceği şekilde düzenlemesi gerekiyor.

Bu eğer mümkünse bir asansör olabileceği gibi. Merdivenin yanına bir rampa yerleştirerek de olabilir. Peki söz gelimi belediye vermesi gereken bir hizmet için başvurduğunuz ama belediye bunu yerine getirmedi işte böyle. bir durumda belediyenin hizmet kusuru var demektir. Yani kusurlu hizmet eğer siz belediyenin hizmet kusurundan dolayı bir zarara uğradığı insanız yazılı dilekçeyle belediyeden zararımızın giderilmesini talep etmelisiniz. Şimdi burada soru bir geliyor. Bu dilekçeyi ne zaman vermeniz gerekir? Uğradığınız zararı öğrendiğiniz tarihten itibaren bir yıl içinde ya da her halükârda olayın gerçekleşmesinden itibaren 5 yıl içinde sonra 2 siz dilekçeyi verdikten sonra süreç nasıl işler, belediye ya talebinize yasal süre olan 60 gün içinde hiçbir cevap vermeyip binebilir reddetmiş olacak ya da reddettiğine dair size yazılı bir cevap verecek.

Soru 3 ret kararından sonra ne yapılmalı?

Şayet talebiniz yazılı olarak reddedilirse red yazısının size tebliğ edildiği tarihten başlayarak 60 gün içinde belediyenin. Bulunduğu ildeki idare mahkemesinde tazminat davası açmalısınız. Eğer belediye size 60 gün boyunca hiç cevap vermediyse bunun da ret anlamına geldiğini belirtmiştik. Ya işte o 60 günün sonundan başlayarak da 60 gün içinde belediyenin bulunduğu ildeki idare mahkemesinde zararının giderilmesi için tazminat talebiyle dava açabilirsin.

Engelliler Uygun Şartlar Sağlanmazsa Belediyelerden Tazminat Alabilir mi?

Yorum Yaz

9 + 1 =