En İyi Yatırım Aracı Hangisi?

En İyi Yatırım Aracı Nedir?

Türkiyede para borsa ve yatırım konuları hakkında son yıllarda maalesef büyük bir yanılgı oluştu. Ülkemizin genel ekonomik durumunu göz önünde bulundurunca bu yanılgının oluşumu gayet doğal gözüküyor. Fakat gelecekte birçok insanımızın zarara uğramasına yol açabilir. Bu bahsettiğim yanılgı altın yada dolar gibi yabancı dövizlerin iyi yatırım araçları olarak tanımlanmalıdır. Aslında bu konuya hisse senetlerini yatırım aracı olarak karşılaştırdım yazıda değinmiştim bile, o Yazının yorumlarında birkaç kişi hisse senetlerini tl bazında, altını da dolar bazında analiz ettiğimi eleştirmişlerdir.

Bunu neden yaptığımı yazıda anlatmama rağmen birçok kişi altının en iyi yatırım aracı olduğunu savundular ve bu beni baya bir şaşırttı. Bundan dolayı bu yazıda en önemli 4 menkul yatırım araçlarının son 10 yılda tl bazında ne kadar para kazandıklarını sizlere göstereceğim. Bu 4 yatırım araçları şunlardır.

En İyi Yatırım Aracı Hangisi?Bir altın, 2 Dolar, 3 Türkiye borsası ve 4 yabancı borsa ya da uluslararası borsa.

Türkiye borsasının getirisi için Bist 100 endeksini ve uluslararası borsanın getirisi içinde mi volt endeksini kullanıyorum. Hisse senedi endekslerinde borsa yatırım fonlarıyla kolayca yatırım yaparak hisse senedi piyasasının ortalama getirisinin hiçbir detaylı bilgiye sahip olmadan elde etmek mümkündür. Kısacası size birazdan göstereceğim getirileri herkes kolayca elde edebilirdi.

Ayrıca borsa yatırım fonları hakkında yakın zamanda bir yazı yazıcam. Mesela Bist 100 endeksi borsa da hisse senedi bulunan en büyük 100 türk şirketini kapsıyor mu? Wold  endeksi ise dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki en büyük 1600 şirketin hisse senetlerini kapsıyor. Kısacası Wold bazında bir borsa yatırım fonuna yatırım yaparsanız. Dünyanın en büyük 1.600 şirketine yatırım yapmış olursunuz. Fakat bu şekilde yatırım yapmanın da bazı püf noktaları vardır ve lütfen ne yaptığınızı bilmeden körü körüne borsa yatırım fonlarına da yatırım yapmayınız.

Daha önce de belirttiğim gibi bu konu hakkında detaylı yazılar gelecek. Evet, şimdi gelelim bu 4 yatırım araçlarının getirileri ne? Karşılaştırmayı şu şekilde yapacağız. 2010 yılında bu yatırım araçlarına 10.000 tl yatır saydınız. 2020 yılına kadar yani 10 senede ne kadar para kazanabilirsiniz? Bunun hesabını yaptım Tl bazında en çok parayı yabancı hisse senedi piyasasında yatırım yaparak kazanabilirsiniz.

2010 yılında ms alt endeksine 10.000 tl yatırım yapmış olsaydınız 2020 yılında bu yatırımınızın değeri 80.000 tl yükselirdi. Yani toplam kârınız yaklaşık 70.000 tl olurdu. Altına ise 2010 yılında 10.000 tl yatır saydınız yaklaşık 45.000 tl kar ederdiniz. Dolarda karnınız ise yaklaşık 30.000 tl olurdu ve son olarak Bist 100 endeksine 2010 yılında 10.000 tl yatırmış olsaydınız. Toplam kârının yaklaşık 12.000 tl olurdu. Kısacası bu sonuçlara göre Türkiye borsası en kötü yatırım aracıdır ve yatırım yapabileceğiniz en mantıklı yatırım aracı yabancı hisse senedi piyasası dır.

Böyle bir sonuca ancak finansal okuryazarlığı zayıf olan bir insan varabilir ve maalesef tüm dünyada sıradan halkın finansal okuryazarlığı zayıftır. Finans ve yatırım alanında derin bilgiye sahip olmayan sıradan vatandaşlarımız, genel olarak uluslararası borsanın getirisinden haberdar değildirler. Fakat yabancı dövizlerin ve altının getirisine takip edebildikleri için altın ve yabancı dövizler son zamanlarda sıkça en iyi yatırım araçları olarak tanımlanıyor.

Bu yüzden sizinle paylaştığım bu getirileri daha derin analiz etmemiz gerekiyor. Kendinize sormanız gereken sorular şunlardır, bir bu getiri tablosunun en büyük etkenleri nelerdir? 2 bu etkenler gelecekte etkili olacak mı? Ve son olarak 3. Gelecekte de böyle bir getiri tablosundan yola çıkmak mantıklı mı.

İlk soruyla başlayalım. Aslında bu getiri tablosunun en büyük etkenin tespit etmek çok kolay fark ediyorsanız, normalde tl bazında olmayan yatırım araçlarının tl bazındaki getirileri bu tabloda çok yüksek.

Kısacası uluslararası hisse senedi piyasasının altının ve doların tl bazındaki getirilerinin bu kadar yüksek olmasının nedeni bu yatırım araçlarının olağanüstü getiri sağlamaları değildir. Bu tablonun tek nedeni türk lirasının son yıllarda ciddi bir şekilde değer kaybetmesidir. Bu yüzden de tl bazında olmayan her şey değer kazanmıştır. Gelelim ikinci soruya bu etken gelecekte de etkili olacak mı? Yeni Türk Lirası gelecekte de bu kadar değer kaybedecek mi? Yazılarımı takip eden kişilerin sadece ve sadece uzun vadeli yatırım yapmayı tavsiye ettiğimi biliyorlar ve uzun vadede döviz piyasalarının gidişatını öngörmek neredeyse imkansızdır.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum, yüzlerce bilimsel araştırmada hisse senedi piyasasının uzun vadede en karlı yatırım aracı olduğu tekrar tekrar tespit edildi.

Bundan sonraki yazılarda artık Türkiye’de yaşayan bir bireysel yatırımcının nasıl hisse senedi piyasasında uzun vadeli yatırım yapması gerektiğini öğreteceğim size. Maalesef bunun için genel ve tek bir formül yok. Size uygun olan strateji sizin bireysel sermayeniz ve finansal okuryazarlığınıza yatırım uykunuza ve yatırımlarınız için ayırabileceğiniz zamana bağlı.

Bu yüzden ilk önce her yatırım stratejisi için geçerli olan genel yatırım prensiplerini ve yatırım yapabileceğiniz yatırım araçlarını tanıtacağım kişilere sağlam bir alt yapıyı oluşturduktan sonra, çeşitli yatırım ve toplarını ve Türkiye’de çeşitli sermaye gruplarına uygun yatırım stratejilerini tanıtacağım, paylaşacağım bu yazıları kaçırmamanız için bloğumu takip etmeyi unutmayınız.

Yorum Yaz

6 + = 14