Elektronik teminat mektubu nedir?

Elektronik teminat mektubu nedir?

Elektronik teminat mektubu hizmeti bankaların kağıt ortamında düzenlediği teminat mektuplarının verir işinden iadesi ne kadar gerçekleştirilebilecek?

Tüm işlemlerin elektronik ortamda yapılmasını sağlayan bir hizmettir. Elektronik teminat mektubunun bir işi iade ibrası vade güncellemesi tazmini gibi tüm aşamaları kağıt ortamındaki teminat mektubu ile aynı olup sadece işlemlerin tamamı elektronik ortamda gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Ek olarak e imza ve mobil imza ile daha güvenli banka ile muhatap arasında doğrudan iletişim kurulabilmesi sayesinde süreçlerin daha hızlı ilerletilmesi mümkün hale gelmiştir.

Elektronik teminat mektubu nedir?Nasıl mı tüm işlemler elektronik teminat mektubu platformu üzerinden online olarak gerçekleştiği için muhatap banka arasındaki mektup düzenlemeleri saniyeler içinde yapılabilir hale gelmiştir. En önemlisi de elektronik teminat mektubu tamamen güvenli elektronik ortamda ilgili taraflarla paylaşıldığından.

Bu mektupların sahtesinin yapılması, kopyalanması gibi halihazırda kağıt ortamında hazırlanan teminat mektuplarında oluşan riskler tamamen ortadan kaldırılmış olur. Yurt içinde yerleşik muhataplara hitaben mevcutta kağıt ortamında düzenlenen her türlü kesin geçici avans teminat mektupları ile niyet ve referans mektupları elektronik teminat mektubu sisteminde düzenlenebilir.

Yorum Yaz

+ 66 = 76