Elektrik Kesintilerine Kalite Tazminatı Ödendiğini Biliyor Musunuz?

Elektrik Kesintilerine Kalite Tazminatı Ödendiğini Biliyor Musunuz?

Elektrik kesilenlere kalite tazminatı ödendiğini biliyor musunuz? Enerji piyasası düzenleme kurumu yani EPDK elektrik dağıtım hizmeti veren şirketlere abonesine bildirsin veya bildirmesinin 12 saati aşan tüm kesintilerde kalite yönetmeliklerini ihlal ettikleri için kalite tazminatı ödeme sorumluluğu getirdi.

Bundan ne anlıyoruz evimizde veya iş yerimizde elektrik kesintisi yaşanırsa ve bu kesinti 12 saati aşarsa hizmet aldığımız dağıtım şirketi bundan dolayı bize kalite tazminatı ödemek durumunda.

Her ne kadar hizmet aldığımız dağıtım şirketleri bu konuda başvuru yapmamıza hiç gerek kalmadan tazminatımızı dağıtım bedelinden mahsup edileceğini belirtiyorsa da, dileyen kişiler ilgili şirketlerin web sitesine girerek veya müşteri hizmetlerini arayarak tazminatları hakkında bilgi edinebilirler. Dolayısıyla tazminat konusunda aslında seçimlik haklarımız var dilerseniz faturadan tazminat oranında indirim talep edebilirsiniz.

Elektrik Kesintilerine Kalite Tazminatı Ödendiğini Biliyor Musunuz?Ya da banka hesabınıza ödeme yapmalarını isteyebilirsiniz. Bu arada şirketin web sitesinden gidip almak da alternatifler arasında. Kalite tazminatı iyi güzelde ya bu 12 saatlik kesinti nedeniyle evinizde ve işyerinizde soğutuculu dolaplarda ki ürünler bozulduysa işte asıl mesele yani asıl zarar konusu burada.

Çünkü özellikle esnafımız dondurma ve şarküteri bölümündeki tüm gıdaların soğutucuya muhafaza edilmesi gerekiyor ve 12 saatlik olası bir elektrik kesintisi Hayri başar atabilir. Bu durumda zararın boyutuna göre eğer 5.650 liranın altındaysa İlçe Tüketici Hakem Heyetine bu rakamın üstündeyse ama 8.480 liranın altındaysa o zaman da İl Tüketici Hakem Heyetine başvurmalısınız. Eğer zararınız bunun da üzerindeyse o zaman zararının giderilmesi için başvurmanız gereken yer Tüketici Mahkemesidir.

Yorum Yaz

+ 58 = 62