E-Teminat Mektupları Nasıl Kullanılır?

E-Teminat Mektubu Ön Hizmetler?

Teminat mektubu platformu kağıt ortamda hazırlanan teminat mektuplarını elektronik ortama taşıyan, var olan tüm işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlayan sistemdir. Bu eğitimde findeks üzerinden elektronik teminat mektubu ekranlarının kullanımı anlatılmıştır. Elektronik teminat mektubu ekranlarını kullanabilmek için ilk yapılacak işlem çalıştığınız bankalardan birine gidilerek elektronik teminat mektubu ürün hizmet sözleşmesinin imzalanmasıdır sözleşme metni.

Findeks ekrandan görüntüleyebilirsiniz. Findeks ekranında sözleşme metni inceleyebilmeniz ve bilgi edebilmeniz için görüntülenmektedir. Imzalama işlemi içinse mutlaka sisteme dahil bankalardan birine doğrudan başvuru yapılması gereklidir. Sözleşme imzaladık tan sonra ilgili banka kanalıyla kabeye bildirim yapılarak e teminat mektubu erişiminiz aktif hale getirilecektir. Yalnızca e teminat ürün sözleşmesini banka kanalıyla imzalayan üyelerimiz.

Findeks internet şubesindeki e teminat mektubu menüsüne tıklayarak tanımlı işlem menülerini erişebilirler. Findeks internet şubesindeki e teminat mektubu menüsünde sağ üst köşede yer alan kullanım kılavuzu butonuna tıklanarak ihtiyaç duyulan her zaman işlem menülerin kullanımı hakkında detaylı bilgilere ulaşılması mümkündür. Kullanım kılavuzu bilgisayarınızda indirildiğinde açmak için tıklanır. Açılan dosya üzerinde işlem menüleri hakkında detaylı bilgiye erişir. Kapatmak için sayfayı kapatmanız yeterlidir.

E-Teminat Mektubu İade İbra İşlemi

Elektronik teminat mektubu iade ibra işlemi. bir teminat mektubu sürecindeki adımlardan biri iade ibra işlemidir. Mektup belirli bir vade ile sınırlandırılmalı dan süresiz olarak düzenlenmişse ya da vadeli mektuplarda vadesonu henüz gelmeden mektubun iade ibrası gündeme geldiyse, muhatap elektronik teminat mektubu için platform üzerinden bankaya kısmen veya tamamen iade ibra işlemini diğer işlemler gibi findeks.com üzerinden iletebilir. Elektronik teminat mektubu belirli bir vadeye kadar geçerli olacak. bir metinle düzenlenmişse. Vade sonu geldiğinde bankanın ödeme sorumluluğu sistemde otomatik olarak sona erer. Bu durumdaki mektuplarla ilgili findeks üzerinden iade icra işlemi başlatılamaz.

E Teminat Mektupları Nasıl Kullanılır?E-Teminat Mektubu Vade Sonu

Tabiî mm. Elektronik teminat mektubu vade sonu. Belirli bir vadeye kadar geçerli olacak. bir metinle düzenlenmiş elektronik teminat mektupları için vade tarihi bitimine kadar tazmin iade, ibra vade güncelleme gibi talepler yapılmadıysa sistemdeki mektup vade günü mesai sonunda banka tarafından risk çıkışı yapılarak pasif hale getirilir. Bu işlem mektubun geçerliliğini sona erdirdiğini, den bankanın bellek tarın ödeme sorumluluğu da sona ermiş olur. Bu mektupla ilgili muhatap hiçbir işlem başlatamaz bu aşamadan sonra. Mektup pasif hale gelerek ilgili taraflarca sadece arşiv amaçlı olarak izlenebilir.

E-Teminat Mektubu Tazmin Talebi

Elektronik teminat mektubu tazmin talebi. bir teminat mektubu sürecindeki adımlardan biri tazmin talebidir. Muhataba lehtar tarafından taahhüt edilen iş yapılmaz, ödeme gerçekleşmezse anlaşılan koşullarda iş gerçekleştirilemez veya mektubun tazminini gerektiren bir başka husus ortaya çıkarsa, muhatap oluşan zararını karşılamak amacıyla bankadan elektronik teminat mektubu tutarının tamamının veya bir kısmının ödenmesi için tazmin talebinde bulunabilir. Bunun için findeks internet şubesine giriş yapıp. Tazmin talebini başlatması yeterlidir. Muhatap işlemi başlatır başlatmaz. Talimat sistem tarafından anlık olarak mektup sahibi bankaya ulaşır. Elektronik teminat mektubu için platform üzerinden tazmin talebi iletilirken belirlenen işlem sürelerine uyulması gereklidir. Tazmin taleplerinin mesai günlerinde saat 16 ya kadar yarım gün mesai yapılması durumunda 10 bire kadar iletilmesi gerekmektedir. Eğer elektronik teminat mektubu belirli bir vadeye kadar geçerli olacak bir metinle düzenlenmişse. Tazmin talebinin bu tarihten önce belirlenen işlem saatleri içerisinde yapılması gerekiyor. Eğer tazmin talebi vadenin son günü iletilecek ise platform üzerinden en geç saat 14 e kadar işlem yapılabilir. Eğer vadenin son günü aynı zamanda mesainin yarım gün olduğu bir tarihe tazmin talebi bankaya yazılı olarak iletilmelidir.

E-Teminat Mektubu Sistemine Nasıl Dahil Olunur

Elektronik teminat mektubu sistemine nasıl dahil olunur? Elektronik teminat mektubu uygulamasından faydalanabilmeniz için öncelikle findeks e üye olmalısınız. Üye olduktan sonra bankaya gidip elektronik teminat mektubu ürün sözleşmesi imzalamasının ardından sisteme girip yetkili kişiler için rol tanımlamalısınız. Teminat mektubunuzu dijital dünyaya entegre etmek işte bu kadar basittir. Önemli not, elektronik teminat mektubu işlemleri için findeks internet şubesinde. Ve tüm elektronik teminat mektubu işlem platformlarında firmanızı temsil ile yetkili kişiler tanımlayarak yetki vermeniz in yetkinin verildiği kişilerin firmanızı temsil ile tam yetkili olduğunu kabul etmeniz anlamına geldiğini özellikle belirtelim. İmzalayacağımız elektronik teminat mektubu ürün sözleşmesine göre bu aşamada yetkili kullanıcılar olarak doğru kişilerin tanımlanması ve bu kişilerin yetkilerinde değişiklik olursa bu yetkileri platform üzerinde güncelleme ve iptal etme sorumluluğunda. Firmanızda olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu nedenle sözleşmelerdeki yükümlülükleri dikkatlice okumanızı öneriyoruz. Ekranda sözleşme örneğini görebilirsiniz.

Yorum Yaz

4 + 3 =