E-Haciz Nedir, Nasıl Yapılır?

E haciz nedir? Vergi dairesi sayesinde son dönemde hemen hepimizin duyduğu yeni haciz modelimiz vergi borcunuz var k yaka veya öğrenim kredisi taksiti gecikmeye girdi. Yapılandırdığınız borcunun taksidini mi kaçırdınız? Trafik cezanızı ödemek gafletine mi düştünüz. Mhp borcunuz mu var? Sizde mi sigorta primlerinizi ödemediniz yoksa mahkemeye gereken harcı yatırmadınız oymu vermediniz. Bu şekilde uzayıp giden alacak listesi karşısında devlet çareyi bankalarla anlaşarak sabahın köründe vatandaşın maaş ve banka hesaplarına bloke koymakla buldu. Peki bu durum hukuka uygun mu? Yani prosedür nasıl işlemeli? bir kere vergi dairesi öyle kafasına estiği gibi E haciz ile bloke koyamaz.

Bunun için öncelikle size ödeme emri göndermek ve sizin ödeme emrine itiraz edip etmeyeceğinizi beklemek zorunda eğer itiraz etmezseniz banka hesabınıza E haciz uygularken de borca yetecek oranda paranızın olup olmadığına bakmak durumunda. Yani içinde para olsun olmasın tüm hesaba bodoslama bloke koyalım diye bir uygulama hukuka uygun değil. Zira borç 1.000 lirayken hesapta olan 6.000 liraya haciz işlendiğinde zaten aşkın hale neden oluyor ve bu durum hukuka aykırı. Bununla birlikte bankalarda haciz uygulamasında hukuka uygun davranmıyorlar.

Zira E haciz bile olsa hesapta o an için ne kadar varsa ona bloke konulabilir ken blokeyi borç bitene kadar tutuyorlar. Böyle kalsa iyi borçlunun bankadan kredi limitine dahi E haciz uygulandığı oluyor. Dahası da var, vergi mükelleflerinin emekli maaşlarına bile haciz uygulanıyor ki normalde yalnızca SGK prim borçları açısından haciz uygulanabilir. Oda maaşın dörtte biri oranında bir de unutmadan asgari ücret alanların maaş hesaplarındaki paranın onda biri oranında haciz işlenmesi gerekirken buna da riayet edilmeden tamamına haciz uygulanıyor.

Birde çok önemli bir bilgi paylaşmak istiyorum. Zaman aşımına uğramış olan alacaklılar açısından da E haciz uygulaması kullanılıyor. Yani siz borcunuzun zaman aşımına uğradığı konusunda itirazda bulunmayıp konuyu mahkemeye taşımadığı sürece vergi daireleri kesinti yapmaya devam edecekler. En güzeli ne biliyor musunuz? Hesabımın tamamına bloke konulup paranın hesaptan çekilmemesi yani hesaptaki para size bakıyor. Siz parayı ama çekemiyorsunuz, gidip borç bulup vergi dairesine ödemenizi yaptıktan sonra ne haliniz kaldırılıyor ve paranız özgürlüğüne kavuşuyor bu arada Maliye bakanlığı’nın bu sistemi kurmak için İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, merkezi kayıt kuruluşu, PTT ve 40 bankayla protokol imzaladığını biliyor muydunuz? Sonuç olarak ne diyoruz? Her nefis E haczi tadacaktır.

E Haciz Nedir, Nasıl Yapılır?

Yorum Yaz

75 − 74 =