Dolar ne kadar olur? Dolar alınır mı?

Herkese merhaba yükselen dolar karşısında yeni para birimi olabileceği açıklaması geldi. Rus parlamentosunun alt kanadı duma’nın finansal piyasalar komitesi başkanı Anatoly Aksakov, baskı aracı olarak abd dolarının kullanımının yeni küresel para biriminin oluşmasına yol açacağını söyledi. Yapılan açıklamada, alternatif bir dünya para birimi yaratma süreci 5 yıl içinde tamamlanabilir dedi.

Dolar ne kadar olur? Dolar alınır mı?Doların dünya para birimi statüsünü 1944 ta kazandığını belirten aksakal. O dönemde dolar sabit kalırken, birçok ülkenin ulusal para biriminin değer kaybettiğini söyledi. Aksakal, bunun da dolar cinsinden daha fazla ödeme yapılmasına yol açtığını, böylece doların uluslararası işlemlerde etkin olmaya başladığını dile getirdi.

Aksakov, brics yani brezilya, rusya, hindistan, çin ve güney afrika ülkelerinin kendi aralarında ödemeler için yeni para birimi ihtimalini görüştüklerini kaydetti. Birlikte özel para birimi yaratmanın iyi bir olasılık olduğuna işaret eden aksakal. Brics üyesi ülkelerin dünya nüfusunun yarısını ve dünya endüstrisinin yüzde 30 unu oluşturduğuna dikkat çekti.

Duma’nın dış ilişkiler komitesi başkanı talk ile rusya’nın türkiye’nin yanında olduğunu ifade etti. Türk lirasının değer kazanmaya başlamasından memnun olduklarını dile getiren stall ki, türkiye’nin bu zorlukla başa çıkmada gereken siyasi istikrar ve entelektüel güce sahip olduğunu söyledi.

Yorum Yaz

51 + = 59