Doğum Borçlanması Nedir, Nereye Ödenir?

Merhaba, doğum borçlanması, doğum nedeniyle çalışma hayatından uzak kalan kadınların geriye dönük olarak prim ödemesi yapmasına olanak tanıyan bir haktır. 4 a 4 b 4 c kapsamında sigortalı olup doğum yapan tüm kadınlar 2014 yılında yapılan düzenleme çerçevesinde sigortadan sonra doğum yaptıkları en fazla 3 çocuk için borçlanma yaparak 6 yıl yani 2160 gün kazanabilir. Yaş ve yıl şartları tamam ise emekli olabilir. Doğum borçlanmasının şartları ise şunlardır, sigortalı olarak çalışan kadının doğumdan önce sigorta başlangıcı olmalıdır.

Doğumdan sonra kadının adına sigorta priminin ödenmesi gerekiyor ve borçlanılacak sürede çocuğun yaşaması şarttır. Doğum borçlanmasında farklı olarak staj için yapılan sigorta başlangıcı emeklilikte geçerli sayılmaz. Sen doğum borçlanmasında bu tarih baz alınarak hesaplama yapılabilir.

Kimlik fotokopisi ile birlikte sigortalılar ve hak sahipleri sigortalının en son çalışmasının veya hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine, kamu görevlileri ise Sosyal güvenlik kurumu sigorta primleri genel müdürlüğü kamu görevlileri daire başkanlığına borçlanma talep dilekçesi ile birlikte başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapabilirler.

Her ay için ödenecek tutar brüt asgari ücretin yüzde 32 si kadardır. Bu tutar 2020 yılı için 941 lira iken, 2021 yılında ise 3577 lira olan asgari ücret brüt tutarının yüzde 32 si olan 1.145 liradır.

Doğum borçlanması ödemeleri ptt şubelerinden anlaşmalı bankalardane ve sosyal güvenlik kurumu online tahsilat bağlantısı yapılabilir. Borçlanmaya konu olan miktar tek seferde tahsil edilir. Ayrıca şu hususlar, önemli doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına prim ödemiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz.
Doğum Borçlanması Nedir, Nereye Ödenir?
Ayrıca doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler yine borçlanabilir. Ne kadar güne ihtiyacınız varsa o kadar borçlanma yapabilirsiniz. Kısaca doğumdan önce sigortanız başladıysa her çocuk için 2 yıl süre ile.
En fazla 3 çocuk için ve toplamda 2160 gün doğum borçlanması yapabilirsiniz. Hepinize mutlu ve mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

+ 81 = 86