Diyetisyen Ücretleri İadesi Nasıl Alınır?

Diyetisyen Ücretleri İadesi Nasıl Alınır?

Diyetisyenin vaadi gerçekleşmezse ödediğiniz paranın iadesi mümkün mü? Türkiye de diyetisyen olarak hizmet sunmaya ilk başlayanların kibrit kutusu kadar beyaz peynir mottosunu nereden buldukları hala tüm gizemini korurken toplumda artık diyetisyenlerin bu noktadan ibaret olmadıklarını anlamış durumda. Lakin işini iyi yapanlarına saygı duyup bir kenara koyacak olursak diyetisyenlik herhalde yeterli donanıma ve bilgiye sahip olunmadan icra edilen mesleklerin başını çekiyor desek yeridir.

Zira yönetmelik açıkça diyet ve zayıflama işlemleri mutlaka poliklinikte yapılmalı ve bu işlemler doktor nezaretinde olmalı demesine rağmen bu nitelikleri taşıyan birçok kişi gerek televizyonda gerek sosyal medyada kendisini bu işin duayeni olarak göstermekte. Bu da birçok başarısız sonuç ve mutsuz insanlar ordusu oluşturmakta şüphesiz.

Diyetisyen Ücretleri İadesi Nasıl Alınır?Diyetisyenin sağladığı hizmetten yeterli verim alamıyorsanız aldığınız hizmet ayıplıdır ve bunun için ücretlerin iadesi talep edebilirsiniz. Tabi öncelikle ayıplı hizmete ilişkin 30 gün içinde bu hizmeti size sunan diyetisyene veya kliniğe ya da sağlık şirketine yazılı olarak başvurmalısınız. Bu 30 günü de misal size ineceğiz kiloya inemediniz tarihten itibaren 30 gün olarak baz alabilirsiniz.

Lakin belirtmek gerekir ki burada sizin bir kusurunuzun olmaması gerekir. Eğer gerçekten kusurunuz yoksa ve diyetisyen de zararınızı gider mi yoksa bu durumda zararınızı miktarına göre ya İlçe ya da İl Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız gerekir. Gelelim kilo veremediğiniz için yaşadığımız manevi zarara nihayetin de bu konuda çok ümitlenmiştik ve bu yüzden de psikolojiniz bozulmuş olabilir. Eğer böyle bir durum varsa manevi zararının tazmini için tüketici mahkemesine başvurmanız gerekir ancak doğru zamanda yani olayı öğrendiğiniz, daha doğrusu yaşadığınız tarihten itibaren 2 yıl içinde her şartta 10 yıl içinde mahkeme başvurmanız gerekir.

Yorum Yaz

97 − = 90