Devletin Çalışan Annelere Verdiği Desteklerden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Devletin çalışan annelere verdiği desteklerden nasıl yararlanabilirsiniz?

Çalışan ve çalışmayan tüm annelere ülkemizde belirli sosyal yardımlar sağlanmakta. Yapılan son çalışmalar, çalışan anne adaylarının veya yeni anne olanların yüzünü güldürecek türden düzenlemeler oldu. Mesela 15/5/2015 ten sonra doğum yapan her anneye ilk çocuk için 300 lira, ikinci için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor.

Üstelik bunun için annenin. Çalışıp çalışmadığına bakılmıyor. Bu konuda başvurumuzu aile ve sosyal politikalar, il müdürlükleri veya kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet merkezlerini yapabilirsiniz. Bunun haricinde analık izninin kullanıldığı 16 haftada kadınlara çalışmadıkları her gün için geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Asgari ücret alan bir annenin 112 günlük parası 6367 lirayı buluyor. Doğum yapanlara ve evlat edinenlere birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün süreyle yarım gün çalışma hakkı veriliyor.

Bu konuda detaylı bilgi için işkur’a başvurmanız gerekir. Ayrıca doğum yapan anneye her yıl artan miktarda süt parası ödeniyor ki bu yıl içinse rakam 180 lira. Bunların dışında kadın çalışan her çocuk için 2 yıl, yani 720 gün olmak üzere toplam 3 çocuk için borçlanarak 2160 gün yani 6 yıl kazanıp erken emekli olabiliyor. Bakıma muhtaç çocuğu olan kadın sigortalıların 1/10/2018 tarihinden itibaren ödedikleri prim gün sayılarına.
Devletin Çalışan Annelere Verdiği Desteklerden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Dörtte bir kadar gün ekleniyor. Ayrıca yaş şartı da geriye çekilip erken emeklilik imkânı veriliyor. Anneler tüm izinlerini kullandıktan sonra isterse çocuk mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kısmi çalışma yapabiliyor. Bunun belirli şartları var. Onları postunun altında bulunan detaylı bilgiler de edinebilirsiniz.

Yorum Yaz

86 − 85 =