Deneyimsel Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Sevgili arkadaşlar bugün Deneyimsel bazı pazarlardan bahsedeceğiz. Yani demek istediğim bazı pazarlama işte platformlar var. Hayatımızda her şeyi platformlar üzerinden yapıyoruz. Web sitelerini kullanıyoruz ama telefonlarımıza bir uygulama indiriyoruz ve uygulama üzerinden çeşitli hizmetleri alıyoruz. Ne yapıyor işte, ev kiralıyoruz, seyahate gidiyoruz, araba kiralıyoruz, taksi çağırıyoruz, alışveriş yapıyoruz. Bunların hepsinin arkasında esaslı bir deneyim yatıyor. Nasıl bir deneyim yatıyor ben bundan 20 sene önce bir yerde tatile gidecek olsam bir otelde kalırım ama şu anda bir opsiyon var işte başka bir platform üstünde.

Deneyimsel Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

İnsanlar evlerinin boş kalan odalarında yazlıklarını kiralama hizmeti olarak sunabiliyorlar. Başka insanlar orada kalıyorlar, sonra ortak olarak değerlendirmesini yapıyorlar. Karşı bir değerlendirme var. Orda değerlendirme süreci içerisinde de bir puanlama oluşuyor. Bu puana göre insanlar esas da temel bir davranışı devam ediyor. Nedir o güven abi? Araba kiralama servisi modeline baktığımız zaman amerika da gençlere soruyorlar, niye bu araba kiralama servislerinden faydalanıyosunuz diye bir kendi araba aldığımda onun ekstra bir maliyeti var, sigortası var, parası var, bakımı var, ikinci eli sattığım zaman değerini kaybediyor.

Halbuki ben bu araba kiralama ortak havuzundan faydalandığım zaman şöyle bir avantaj yakalıyorum diyor, istediğim zaman istediğim arabaya biniyorum. Farklı bir şoförle farklı bir deneyim yakalaya biliyorum ve bu maliyetlerden kurtuluyorum. Fakat bu araba kiralama modelinin başlamasının sebebi ya da taksi kiralama da diyebiliriz. Buna esasında baktığımız zaman işte hava koşulları sertleştiği ve iş çıkışı saatlerinde taksi bulmak, araba bulmak çok zor oluyor. Ne yapıyor bu araba kiralama modelini yaratan şirketler fiyatı talebe göre ayarlar insanların çok ihtiyacı olduğunda fiyat yukarı gidiyor.

Azaldığında fiyatı aşağı düşüyor. Böylece insanlar hem ihtiyaçları olduğu zaman arabayı her zaman bulabilmenin basit kolaylığından faydalanıyorlar. Arabalarını buraya koyan taksi şoförleri ya da işte arabaları kiralayıp bu hizmeti verenlerse fiyat avantajlarından faydalanıyor ve birbirleriyle çok daha hızlı ulaşabildikleri içinde bu iş modeli çok verimli bir şekilde çalışıyor.

Bunun arkasında yatan deneyimde kullanıcı da arabasını kiralayan da birbirlerini değerlendirdikleri için orada bir deneyim olmuş oluyor ve buna bir deneyim bazlı pazarlama diyoruz, iş modellerinde başarılı şekilde devam edebilmesi için bu modeller çeşitlenerek büyüyor. Bir sonraki yazıda görüşünceye kadar sevgi ve sağlıkla kalın, hoş çakalın.

Yorum Yaz

75 + = 80