Çeyiz Parası Nasıl Alınır, Nereye Başvurmak Gerekir?

Evlenme ödeneği nedir, almak için nereye başvurmak gerekir?

Halk arasında buna devlet çeyiz parası da denir diyelim ve konunun özüne inelim. Bildiğiniz üzere anne veya babasının vefatı nedeniyle devletten aylık alan kızların evlendiklerinde bu gelirleri kesilir, işte. Devlet bu duruma karşılık olarak olası bir mağduriyeti gidermek namına şöyle bir imkan sağlıyor ve diyor ki, hali hazırda aldığın aylık veya gelir varya. Işte gelip dilekçe başvurursan aylığının 2 yıllık tutarı, bir defaya mahsus olarak sana evlenme ödeneği olarak peşin peşin veririm. Bu ne demek mesela? Babanızdan dolayı aylık 400 lira aldığınızı varsayalım işte. Bunu 24 ile çarpın demek yani devlet 9600 lira.

Parayı henüz maaşınız kesilmeden size ödeyecek. Tabi şöyle bir durumda var, misal evlenme ödeneği aldınız ve evlendiniz. 2 yıl sonra size yeniden aylık bağlanmayacak. Bunun yerine sağlıktan yararlanabilmeniz için devlet sizi genel sağlık sigortalı sayacak. bir de son olarak size evlenme ödeneği verildikten 2 yıl sonra devlet sizin payınızı ailenizde maaşı alan diğer hak sahiplerine aldıkları orana göre pay edecektir. Bunu bir örnekle pekiştirecek olursak ortada 1200 lira bir maaş olsun ve bu maaş 3 kişiye 4 yüzer lira olarak bölünmüş olsun. Siz evlenme ödeneğinin aldığınız ve 400 lira hızı 2 yıl boyunca devlete peşin olarak ödediği için bir şey alamayacaksınız.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır, Nereye Başvurmak Gerekir?

Diğer 2 kişi ise 450 liraları almaya devam edecekler. 2 yılın sonunda devlet yeniden hesaplama yapacak ve 1200 lirayı kalan 2 kişiye bölüşüp her birine aylık 600 lira verecektir. Peki evlenme ödeneği alıp evlendiniz? Daha sonra boşandınız da aylığınızın akıbeti ne olacak? Eğer ödemeyi aldıktan 2 yıl sonra boşandı olsanız yapacağınız başvuruyla size yeniden aylığınızın bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Başvurumuzu yapacağız. Kurum sa tabiki bulunduğunuz ildeki sosyal güvenlik il müdürlüğü dür.

Çeyiz Parası Evlendikten Sonra Alınabilir mi

Evlenme ödeneğine evlendikten sonra da başvurabileceğiniz biliyor musunuz? Kanunda evlenme ödeneği olarak geçen toplum daysa çeyiz ödeneği veya evlenme ikramiyesi olarak bilinen ve devletin size hak olarak tanıdığı bedeli almanız için illa evlenmeden önce başvurmanız gerekmiyor. Bundan ne anlıyoruz? Evlendikten sonra da başvurabileceğiniz peki bunun belirli bir süresi var mı? Tabi ki var evlendiğiniz günden başlayarak 5 yılın sonuna kadar dilekçe yoluyla talepte bulunabilirsiniz.

Bakın tarih konusunda çok dikkat edin. 5 yıl boyunca bu hakkınızı almanız için bulunduğunuz ildeki sosyal güvenlik il müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilirsiniz. Merak etmeyin. Bu hiç karmaşık bir konu değil. Helede ucunda hakkımız olan bir şeyi alma durumu varken bu konuyla ilgili ihtiyaç duyduğunuz başvuru dilekçesinin örneğini videomuzun altındaki açıklamalar bölümünden bulabilirsiniz.

Yorum Yaz

+ 15 = 19