Cenaze Ödeneği Almak İçin Hangi Şartlarda Alınabilir?

Cenaze ödeneği almak için hangi şartlar gerekir?

Bu konu biraz karmaşık olduğu için bunu bir örnek üzerinden sadeleştirerek anlatmakta yarar var. Burada vefat eden kişiden dolayı cenaze ödeneği alabilmenin 3 farklı durumu var. Birinci durumda ya bu kişi iş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat etmiş olacak ikinci durumda. Ya sürekli iş göremezlik geliri, malullük aylığı, vazife malullüğü aylığı ve yaşlılık aylığı alıyorken vefat etmiş olacak.

Cenaze Ödeneği Almak İçin Hangi Şartlarda Alınabilir?

Üçüncü durumdaysa kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken vefat etmiş olacak. Bu durumlardan herhangi biri mevcutsa hayatını kaybeden sigortalının hak sahiplerine cenaze ödeneği ödenir. Bu ödenek sırasıyla ölen sigortalının eşine yoksa çocuklarına o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Tabii bu durum her zaman mümkün olmuyor ve vefat eden sigortalının cenazesi başka kişiler.

Veya kurum tarafından kaldırılıyor. Eğer böyle bir durum oluşursa yaptığı masrafı belgeleyen kişiler veya kurumlar bu cenaze ödeneğini almak için başvuru hakkına sahip olur. Tabi kurumun belirleyebileceği tarife yi aşmamak kaydıyla yani ödenekten daha fazla masraf yapanların yaptıkları fazla masraflar ceplerinden çıkmış olacak.

Birde bazı durumlarda vefat eden sigortalının hak sahiplerine. Kendi kurumları tarafından ölüm yardımı dışında cenaze gideri, cenaze nakil gideri ödeneği veya bu mahiyette bir ödeme yapılabiliyor. Olur da böyle 1. Durum gerçekleşirse ayrıyeten cenaze ödeneği alamazsınız. Burada belirttiğimiz bazı durumların neler olduğuna, videonun altındaki açıklamalar bölümünden erişebilirsiniz.

Yorum Yaz

+ 61 = 62