Çekilen Araca Trafik Cezası Kesilir mi?

Çekilen araca trafik cezası kesilmeyeceğini biliyor musunuz? Bir an için bankaya evrak yetiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bugün son gün ve eğer yetiştiremezseniz sıkıntı yaşayacaksınız. Böyle bir durumda aracınızı nasıl park ettiğinizde önem verir misiniz? Çok kişi bunu hayır diyecektir. Sonuçta en fazla hatalı park nedeniyle trafik cezası diyeceksiniz.

Birde trafik vakfının 4 kollu canavarı aracımızı alıp en yakın otoparka götürüp bırakacak ve bu yüzden çekici cezası yiyeceksiniz. Gel gelelim işin aslı, esasen öyle değil yani hatalı park nedeniyle araca hem trafik cezası hem çekici külfeti hem de otopark ücreti yani combo şeklinde üçlü ceza kesilmesi hukuka aykırı şaşırdınız değil mi? Aslında burada temel anlamda sırtımı dayadığım bir hukuk ilkesi var, o da bir suça bir yaptırım uygulanacağı ilkesi.

Dolayısıyla bu noktadan hareket edecek olursak. Hadi otopark ücretini bir tarafa koyalım ama ya çekici ya da trafik cezası ödemeniz gerekir ki bu ülke gereği en yüksek olan ödemelisiniz. O da hatalı park nedeniyle kesilecek olan trafik cezasını ancak pratikte böyle olmuyor. Çünkü oto parka gittiğinizde çekici ve otopark ücretini peşin ödemeden aracınızın yanına bile yaklaşamıyorsunuz.

Sonuç olarak cezanızı ödeyip aracınızı aldıktan sonra ilk yapmanız gereken. Kesilen bu cezalar nedeniyle Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunmak ve trafik cezasının iptalini sağlamak, hele hele kesilen trafik cezası tutanağına net adres bilgisi, fotoğraf, araca ilişkin bilgiler ve yine tarih bilgisi gibi bilgiler eklenmemiş ise zaten tutanak usulüne uygun düzenlenmediği için mahkeme itirazın kesin olarak kabul edecek.

Çekilen Araca Trafik Cezası Kesilir mi?

Yorum Yaz

35 − = 32