Çek İçin Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır?

Çeklerde zamanaşımı süresi ne kadardır?

Öncelikle çekte tarafların kimler olduğunu belirtip, devamında zamanaşımı süresi hakkında bilgi paylaşalım. Çek keşideci yani çeki düzenleyen ve imzalayıp hamile veren hamil, yani çekin düzenlenip verildiği kişi muhatap yani düzenlenip imzalanmış ve hamile verilmiş olan çeki ödeyecek olan banka borçlusu ve ciranta yani çeki ciro ederek başkasına devreden alacaklı borçlu toplamda 4 unsur.

Genel anlamda çeklerde zamanaşımı süresi 3 yıldır bir örnek üzerinden gidecek olursak, elinize alacağına istinaden bir çek geçti. Çekin arkasında 2 kişinin cirosu mevcut.

Sizde çekin ibraz süresi içerisindeki bu süre duruma göre 10 gün ile bir ay arasında değişmektedir. Bankaya götürdüğünüz ama karşılığı yok işte ibraz süresinin bitiminden itibaren cirantlara yani ciro edenlere düzenleyene ve varsa diğer tüm borçlulara karşı. 3 yıl boyunca mevcut haklarınızı kullanmanız gerekir.
Çek İçin Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır?

Buradan çekin 3 yıllık zaman aşımı süresi olduğunu anlıyoruz. Ancak dediğim gibi bu süre yasal anlamda ibraz sürelerinin bitiminden itibaren işlemeye başlar. bir başka zaman aşımı durumu ysa çek borçlularından birinin diğerine karşı sahip olduğu başvurma haklarına dair zamanaşımı süresidir.

Çek borçlusu çeki öderse ödediği tarihten itibaren 3 yıllık zamanaşımı işlemeye başlar. Aynı şekilde eğer çek dava yolu ile kendisine karşı ileri sürülürse, bu tarihten itibaren yine 3 yıllık zamanaşımı söz konusudur. Ayrıca eğer çek zamanaşımına uğradıysa icra takibi yapmak da mümkün değildir. Eğer icra takibi başlattı, insanız borçlu zamanaşımı itirazında bulundu anda takibiniz iptal edilir. Peki zaman aşımına uğramış çekin hiç mi etkisi yok?

Elbette var. Eğer dava açacaksanız elinizdeki çek zaman aşımı uğradıysa da delil kabul edilir. Ve lehinize karar çıkması için mahkeme tarafından dikkate alınabilir.

Yorum Yaz

+ 33 = 40