Çalışan Anneye 1300 TL Bakıcı Desteği Başvuru Şartları ve Adresi?

Çalışan anneye bakıcı için maddi destek verildiğini biliyor musunuz? 2019’un kasım ayı itibariyle İstanbul, Ankara ve İzmir’de 3 yıl süreyle uygulanacak olan çalışan anneye destek projesi ile sigortalı çalışan anneler, başvurmaları durumunda çocuklarını eğer doğumdan itibaren 2 yaşını bitirene kadar bakıcıyla büyütürler ise devletten her ay için 1300 lira destek alabilecekler.

Eğer çocuk engelli ise bu durumda ödenecek olan rakam 1625 liraya çıkıyor. Bu konuda başvurmak için bazı kriterlerin varlığı gerekiyor. En başta anne Türk vatandaşı olmalı. Ayrıca çocuğun anne ve babasıyla yani ebeveyni ile bakıcı aynı şehirde ikamet etmeli. Tabi bebeğin de mutlak suretle 0-24 ay aralığında olması ve yine annenin mutlaka sigortalı olarak çalışıyor olması da başvuru için aranan şartlardan sadece bunlar da değil.

Bakıcı açısından da bazı durumların varlığı başvurunun olumlu sonuçlanması açısından hayati önem taşıyor. Mesela bakıcının en az ilköğretim mezunu olması, kadın olması mutlaka 18 yaşından büyük olması ve 0-36 ay çocuk bakımını kapsayan eğitim aldığını, diplomayla veya İşkur mesleki yeterlik kurumu ya da Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB onaylı sertifika ile ispatlanmış olması gerekiyor. Annelere verilecek bu desteğin anne üzerinden bakıcıya aktarılacağını belirtmeniz de yarar var. Peki başvuruyu nasıl ve nereden yapmalısınız? Gerçekten de sigortalı çalışan annelere ciddi bir destek sağlayacak olan bu projenin sloganı ise şu şekilde. Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır.

Çalışan Anneye 1300 TL Bakıcı Desteği Başvuru Şartları ve Adresi?

Yorum Yaz

− 2 = 4