Borsada Yeni Yatırımcılar İçin Altın Tavsiyeler

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Denge her zaman iyidir. Denge, kişisel hayatlarımızda da iyidir. Finansal piyasalarda iyidir. Her şey değildir, bakmayın hesap sayıları 1.000.000 $ civarındaydı ama peki şimdi ne oldu? Şimdi şu anda banka mevduatları Türk Lirasında banka mevduatları. BİST 100 endeksinde yerlerde. Yabancı payındaki düşüş için endişeli miyim? Hayır, ne yalan söyleyeyim, ben başından daha önceki yazılarımda da ifade etmiştim.

Beni biraz bu kadar yüzde 65lik seviyelerde olmaları daha çok endişelendiriyordu. Çok fazla yabancı ağırlığı olan bir borsa görünümü de her zaman iyidir. Denge, kişisel hayatlarımızda iyidir. Finansal piyasalarda iyidir. Her şey değildir. Niye böyle geçmişti? Bizde kurumsal yatırımcı yeterince büyümemişti. Bireysel yatırımcılar da belli ölçüde tabi. Türkiye zaten tasarrufları sınırlı bir ülke, bu tasarrufların içinden borsaya da az bir kısım geliyordu.

Sınırlı sayıda yaklaşık 200.000 kişi borsada aktif yatırım yapıyordu. Bakmayın hesap sayıları 1.000.000 $ civarındaydı ama gerçek elinizde çok küçük rakamları eklediğinizde kayda değer 200-250.000 kişinin Türkiye’de bireysel olarak borsada yatırımları vardı ve kurumsal yatırımcı da yoktu. Dolayısıyla bütün borsada ağırlık yabancı yatırımcı alımlarıyla şekillendi.

Acemiler İçin Borsada Para Kazanma Rehberi

Bu ordu fonları alırsa yukarı, onlar verirse aşağıya sert hareketlenmeler görebiliyordu. Peki şimdi ne oldu? Şimdi hem bireysel yatırımcının ilgisi arttı. Bu son dönemde borsaya niye artık faizlerin bu denli düşük olması yüzünden arttı?

Borsada Yeni Yatırımcılar İçin Altın TavsiyelerMalum faizler yüzde 24 yatırımcıların geçen sene temmuzda yüzde 20 si getiri arayışına kapıldı. Şu anda banka mevduatları Türk Lirasında, banka mevduatları hem mevcut enflasyonun hem beklenen enflasyonun altında. Yani Türk Lirası tutan faiz kazanmak hedefinde olan yatırımcı enflasyona karşı korunamıyor. Bunu görünce yatırım fonlarına yöneldi. Getirisini artırabilmek için hem de hisse senetlerine yöneldi.

Böylece ortalama getiriyi hiç değilse enflasyonun üstüne çıkarmayı hedefliyor bireysel yatırımcı kendisi için. Bu endişe edilecek bir şey değil. Öte yandan ben memnuniyetle şunu görüyorum, Türkiye’de kurumsal yatırımcı tabanı da büyüdü. Bireysel emeklilik sistemi artık yıllar boyu artık oturdu, büyük ölçüde oturdu. Gönüllü katılım anlamında otomatik katılımda bunun üstüne eklenince önemli bir yatırımcı tabanı ve önemli bir portföy büyüklüğüne ulaştı kurumsal yatırımcılar dolayısıyla hem onlar şu anda yabancıların çıktığı noktada alımlarla endeksin çok çok düşmesini engellediler, hem de yerli bireysel yatırımcılar aynı etki yaptı.

Borsadan Günlük Nasıl Para Kazanılır?

Bir tek bu noktada bir şey söylemek istiyorum. Son günlerin en çok tartışılan konusu yerli bireysel yatırımcı profilini açıkladı. Merkezi kayıt kuruluşu çoğunluğu oldukça genç ve daha önce borsada yatırım yapmamış bir profilden oluşuyor. Nasıl hisse senedi seçeceğine, nereye yatırım yapması gerektiğini çok iyi biliyor ve büyük hisse senetleri borsasının köklü BİST 30 içerisinde yer alan, Türkiye’nin en büyük en köklü şirketlerin olduğu grup, yabancı satışları ile karşılaştığı için yukarı doğru hareketi daha sınırlı oldu, bu yerli genç yeni yatırımcı, yabancıların çıktığı ve yukarı hareketin sınırlı olduğu grubu tercih etmedi.

Daha sığ daha kolay hareket ettirilebilen değişik bir kategoriyi tercih etti ve orada da biraz sosyal medya ortamında bazıları kötü niyetli kimi iyi niyetli yorumcular da var. Ben herkese bu konuda töhmet altında bırakamam. Hakikaten görüyorum kendisi herhangi bir pozisyonu almadan yine de iyi niyetli açıklama yapanlar da var ama, bazı kötü niyetli kendisi önceden pozisyon alıp daha sonra Twitter takipçilerine, Telegram takipçilerine hisse senedini öneren ve bu anlamda manipülasyon yapan kişiler olduğunu gördük.

Canlar yandığını gördük. Sermaye piyasası kurulu cezaları başladı bu kişiler için. Dolayısıyla bu döneme de karakteristiğini vuran şey yeni bireysel yatırımcıların girmesi, bunların daha sığ hisse senetlerinde odaklanması önceleri ciddi bir para kazanmış gibi görünürken, kağıt üzerinde daha sonra kazançlarını geri vermesi gibi ilginç bir öğrenme süreci oldu.

Yerli bireysel yatırımcı için, hani açıkçası biz genelde borsanın en köklü, en derinlikli geleceği olan temel çarpanlarına göre ucuz kalmış, hisse senetlerine yönelmeleri, araştırma raporlarını okumalarını, aracı kurumların verdiği yatırım danışmanlıkları ile hareket etmelerini aracı kurumların model portföylerini incelemelerini ben önemle tavsiye ediyorum.

Yorum Yaz

3 + 4 =