Borsada En Ucuz Hisseler Nasıl Bulunur?

Borsada En Ucuz Hisseler Nasıl Bulunur?

Ben Sinan malum bu ara borsa ve tl varlıklar hareketli. Yerli yatırımcının ilgisi oldukça fazla. Bakıyorum her yerde hisse senetleri hakkında tüm paylaşımları yok, şuradan duydum, yok buradan duydum söylemleri almış başını gitmiş. Peki porföyden uzak durarak borsada ucuz hisse bulmanın yolu var mı? Tabi ki de var işte yazımda ucuz kalmış hisse nasıl bulabilirsiniz? Tüm detaylarıyla sizlerle paylaşıyorum. Yatırımcıların önemli bölümü kulaktan dolma bilgilerle iş sağlıyor. Oysa yatırım kararlarında fikir verecek olanlar var. Bunlar birincisi fiyat kazanç ve ikincisi piyasa değeri, defter değeri gibi önce terimsel olarak fiyat kazanç ve piyasa değeri, defter değeri nedir ona bakalım.

Piyasa değeri bir hisse senedinin piyasada arz ve talebine göre belirlenen değeridir. Firmanın muhasebe kayıtlarına göre ortaya çıkan değeri ise defteri olarak ifade edilir. Etkin bir piyasada hisse senedi defter değeri ile piyasa değerinin birbirine eşit olması gerekir. Terimsel olarak açıkladın ama. Bunlar ne işimize yarayacak diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Piyasa değerini defterlerine böldüğünüzde karşımıza çıkan oran bir den küçük ise hisse senedinin piyasa fiyatını düşük olduğu ve yatırım fırsatı sunduğu şeklinde yorumlayabilirsiniz.

Birin üstünde oran çıkması durumunda hissenin artık pahalanmaya başladığını göstermektedir. Yatırım kararı vermenizde bakabileceğiniz bir diğer gösterge olan fiyat kazanç oranı nedir? Bir de ona bakalım.

Borsada En Ucuz Hisseler Nasıl Bulunur?Fiyat dediğimiz hisse senedinin borsada gördüğünüz fiyatıdır. Kazanç ise hisse başına kar rakamı ifade etmektedir. Hisse başına kâr ise, vergi sonrası net kardan imtiyazlı ve kurucu hisseleri ve yönetim kurulu çalışanlarına ödenen temettü çıkarıldıktan sonra kalan karın ortalama hisse senedi sayısına bölünmesi ile bulunur.

İşte bu fiyat ile kazanıyor, yani fiyat bölü kazanç yaptığınızda karşınıza çıkan rakam ne kadar düşük ise, hisse senedi o kadar ucuz demektir. Hisse senetlerindeki fiyat kazanç oranı yapılan yatırımın kendisini amorti edeceği süreyi verir ve bu oranı ne kadar düşük olursa, hisse için ödenen paranın geri dönüşü de o kadar kısa demektir.

Ancak unutmayın ki. Bu oranlar kesin karar vermek için tabiki de tek gösterge değildir, hissesine yatırım yapacağınız şirketleri yakından tanımanız gerekiyor. Bilançolarını incelemeniz gerekiyor. Şirket kar yapabilen bir şirket mi? Öz sermayesi iyi durumda mı, satışları ne durumda, artıyor mu yoksa azalıyor mu? Yatırımcı çok olan bir şirket mi vs vs yani bir sürü değerlendirmeniz gereken husus var.

Şimdi tüm bunları bir kenara bırakalım. Önemli olan ve bu işin anayasası sayılabilecek bazı kurallar var. Gelelim bu altın kurallara ilk kural hesap açarken yapılan uygunluk testleri ile risk iştahınızı belirleyin, size gereksiz gelebilir fakat faydasını mutlaka göreceksiniz. Birde alım kararı verirken uzmanlara kesinlikle danışın. Bazı yatırımcılar yatırım uzmanına soru sormaktan çekine biliyor ama unutmayın ki o insanların görevi zaten bu.

Yani sizi yönlendirmek. Bunların dışında hisse yatırımına kısa vade yerine, orta ve uzun vadeli bakmanızda fayda var. Birkaç ayda köşeyi dönme planı yaparsanız yanlış kararlar verirsiniz. Ayrıca tek bir hisse yerine, farklı hisselerden oluşan sepete yatırım yapmanız da büyük fayda var. Böylelikle riskinizi de dağıtmış olursunuz. Sosyal medya ve mesajlaşma programlarında ki tavsiyelerden kesinlikle ama kesinlikle uzak durun.

Kimse size bedavadan para kazanmanız için tüyo falan vermez, ek olarak aracı kurumların hazırladığı raporları okursanız, o işler hakkında bilgi sahibi olup yatırım fikirlerinizi geliştirebilirsiniz. Benimde çevremde maalesef şahit olduğum daha fazla kazanma hırsıyla girişilen kredi ile işlem yapmaktan sakının, yani paranız kadar risk alın. Sonra üzülen siz olursunuz. Son olarak benim yatırım kararı verirken dikkat ettiğim en önemli kuralım birikimlerinin tamamıyla hisse senedi almayın, daha fazla kazanma hırsının sizi yenmesine izin vermeyin. Umarım yazımda anlattıklarım yatırım kararlarımızda sizlere yardımcı olur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoş çakalın.

Yorum Yaz

− 3 = 4