Borsa Yatırım Fonu ETF Nedir?

Borsa yatırım fonu nedir ETF nedir?

Borsa yatırım fonları son yıllarda gelişmiş ülkelerde bireysel yatırımcıların tercih ettikleri bir numaralı yatırım aracına dönüştüler. Fakat bu yenilikçi yatırım aracı Türkiye’de pek yaygın olmadığı için, Türkiye’deki bireysel yatırımcıların birçoğu bu büyük imkandan haberdar değiller. Bu yazıyı okuduktan sonra bir borsa yatırım fonunun ne olduğunu ve nasıl işlediğini bilen, Türkiye’deki seçkin insanlardan olacaksınız. Bu yazı kredi coin bloğumun borsa ve finans eğitimi yazı serisinin ilk yazısıdır.

Bu seride borsada başarılı yatırım yapabilmeniz için bilmeniz gereken temel konuları kısa yazılarla anlatacağım. Gelecekteki yazıları kaçırmamak için bloğumu takip etmeyi unutmayınız.

Şimdi gelelim konumuza.

Borsa Yatırım Fonu ETF Nedir?Borsa yatırım fonu nedir?

Borsa yatırım fonları tüm dünyada ipf yani x cloud fan olarak biliniyor. Bu kelimenin türkçede anlamı aslında şu şekildedir, borsada işlem gören yatırım fonu. Kısacası normal bir hisse senedi gibi borsada günlük alıp sata biliyorsunuz, fakat bir borsa yatırım fonuna yatırım yaparsanız aynı anda çeşitli ülkelerde onlarca yüzlerce hatta bazen binlerce hisse senetlerine yatırım yapabiliyorsunuz.

Biliyorum ilk anda çok karışık ve komplike bir yatırım aracına benziyor. Fakat söz veriyorum bu yazıyı dikkatli okursanız anlaması aslında o kadar zor olmadığını fark edeceksiniz. Her borsa yatırım fonu bir endeksi baz alıyor ve bu endeksin performansını yatırımcılara yansıtmayı hedefliyor. İlk borsa yatırım fonları hisse senedi endekslerini baz almışlardır. Bir hisse senedi endeksi çeşitli kriterlere göre oluşturulur. Mesela kıta ülke sektör, büyüklük vs. En yaygın hisse senedi endeksleri ise belli kıtaların ve ülkelerin borsalarını temsil eden endekslidir. Mesela SP 500 amerikanın borsada piyasa değeri açısından en büyük 500 şirketini kapsıyor. Bir şirketin piyasa değerini toplam hisse senedi sayısıyla, şu anki hisse senedi fiyatını çarparak hesaplayabilirsiniz.

Hisse senedi endekslerinin fiyatları ise endeksteki hisse senetlerinin ağırlıkları bazında hesaplanır. Bu ağırlıklar da çoğunlukla yine şirketlerin piyasa değerine göre belirlenir. Mesela SP 500 de 2020 yılının nisan ayında en yüksek ağırlığa sahip olan şirket, yüzde 4,5 ile tabiki dünyanın en değerli şirketi olan Apple dır. İkinci sırada yine yüzde 4,5 ile microsoft üçüncü sırada, yüzde 2,9 ile amazon ve dördüncü sırada yüzde 1,9 la facebook geliyor.

Exchange Traded Funds (ETF’s) nedir?

Bu liste geriye kalan 495 şirketle devam ediyor. Bu ağırlıklara hisse senetlerinin fiyatlarıyla çarptıktan sonra toplarsanız hisse senedi endeksinin fiyatını hesaplamış olursunuz. Hisse senedi endekslerinin ne olduğunu anladıktan sonra. Aslında bir borsa yatırım fonunun da ne olduğunu anlamış oluyorsunuz. Esen p 500 endeksi bazında oluşturulan yeni bir borsa yatırım fonu’na 10.000.000 $ yatırım yapıldığını düşünün. Bu para esen p 500 endeksindeki hisse senetlerine aynı ağırlıklarla dağıtılıyor. Yani esen p 500 endeksi, borsa yatırım fonunun da birebir taklit ediliyor. Sonra borsa yatırım fonu mesela 100.000 parçaya bölünüyor ve bir payın değeri ilk günde 100 Dolar oluyor.

Bu paylar borsada işlem görüyor ve her yatırımcı tarafından satın alınabiliyor. İkinci günde esen p 500 endeksi yüzde 1,5 yükselirse, borsa yatırım fonunun fiyatı da yüzde 1,5 yükseliyor ve fiyatı 101,5 oluyor. Kısacası bu yenilikçi yatırım aracının vasıtasıyla sadece bir tane işlem yaparak Amerika’nın en büyük 500 şirketine yatırım yapabiliyorsunuz.

Dünyadaki neredeyse her hisse senedi endeksinin bazında borsa yatırım fonları vardır ve Türkiye’de mesela biz 100 ve 1030 endekslerinin bazında da byf ler mevcuttur. Bireysel yatırımcılar için en uygun ve mantıklı yatırım stratejisinin pasif yatırım stratejisi olduğunu, daha önceki yazılarımı da belirtmiştim ve bu strateji borsa yatırım fonları bazındaki uygulanıyor.

Fakat bu stratejiyi uygulamak için birçok yabancı fonlara yatırım yapılması gerekiyor. Maalesef yabancı borsa yatırım fonları yabancı borsalarda işlem görüyorlar ve bu fonlara Türkiye’den para yatırmanın ücretleri çok yüksektir. Bu yüzden Türkiyede pasif yatırım stratejisini uygulamak belirli bir meblağ dan itibaren mantıklı oluyor. Bunu ben Almanya da yaşadığım için maalesef biraz geç fark ettim ve bu stratejiyi Türkiye’deki her insanın uygulayabileceği bir yol araştırıyorum şu anda.

Fakat bu problemden hariç borsa yatırım fonlarına yatırım yapmanın da püf noktaları vardır. Bu püf noktaları bazı temel konuları işledikten sonra pasif yatırım stratejisi yazılarımda anlatacağım. Fakat bundan önce borsa yatırım fonlarının genel olarak avantajlarını ve dezavantajlarını analiz ettiğim ve konvansiyonel yatırım fonlarıyla karşılaştırdım bir borsa eğitim yazısı paylaşacağım yakında sıradaki eğitim yazısı ise bilanço ve bilanço analizi hakkında olacak bir dahaki yazıda görüşmek dileği ile.

Yorum Yaz

+ 47 = 50