Borcum İçin Avukat Bürosundan İcra Yazısı Geldi Ne Yapmalıyım

Avukat bürosundan yazı geldi. Ne yapmalıyım? Verilere göre, ülkemizdeki avukat sayısı 110 bini aşıyor. Buna kayıtlı olup mesleğini yapmayan avukatlar da dahil ki bunlar toplumun dörtte biri oranında her ihtimale karşı ülkemizde 750 kişiye bir avukat düşüyor ve avukat sayısının önlenemez artışı devam ediyorum. Sayı arttıkça nitelik, mesleğe, aidiyet ve etik değerlere saygı azalıyor. Nihayetinde her biri hayatını idame ettirme gayretinde vahşice şen yaşam şartları.

Bazıları bunu sürdürebilmek için etik değerlerini yoksa bilmekte. Sonuçta ekonomi kötüye gittikçe kurumlar, şirketler, bankalar veya alacaklarını alamayanlar, avukat marifetiyle borçlulardan tahsil yoluna gitmeye çalışıyorlar. Toplumun avukatı kötü insan gibi görmesi hep bundan garip şekilde kimse alacaktır. Kötü bilmez, herkes avukata hal böyle olup ortalık raflar dolusu icra dosyasından geçilmediği nde. Siz de borçlu doğan her birey gibi avukat bürolarından gelmesi muhtemel yazılarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Borcum İçin Avukat Bürosundan İcra Yazısı Geldi Ne YapmalıyımBu yazılar genelde taraflar arasındaki anlaşmazlığın dava açılmadan çözülmesi için gönderilir. Avukat burada iyi niyet gösterir ve dava açılması halinde alacağı vekalet ücretinin bir kısmından feragat etmeye hazır olarak sorunun giderilmesine odaklanır. Nihayetinde sorumlu dava açılmadan. Çözebilirsiniz. Mahkemelerin iş yükünü de azaltmış olursunuz. Zaten arabuluculuk sisteminde ortaya çıkmasının nedeni tam olarak budur. Siz şunu bilin, eğer avukat ofisinden size bir yazı gelirse buna cevap vermek zorunda değilsiniz ama cevap vereceksiniz de bir avukattan yardım almanız daha iyi olacaktır.

Bunun dışında bazı hukuk büroları icra dosyası açtıktan sonra borçluya uyarı anlamında yazı gönderiler nedeni de çoğunlukla faiz indirimine yöneliktir. Bunda bir sorun yok ancak henüz icra dosyası açmadan da bu tür yazıları gönderen. Hukuk büroları var. Bu bürolar alacak miktarına faizleri ve yasal vekalet ücretine ekleyerek size yazı gönderir. Buraya çok dikkat, çünkü avukat burada suç işliyor. Nasıl mı? Çünkü icra takibi açılmadan vekalet ücreti talep edilemez. Avukat ancak icra dosyasına vekalet eklerse vekalet ücretine hak kazanmış olur.

Yorum Yaz

36 − = 34