Blockchain (Blok zinciri) nedir?

Merhabalar adım elif yıldız kıratlı, bugün ben size blogchain ve türevleri ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Türkçe karşılığı blok zinciri olsa da ilgili teknolojinin içeriği ve özellikleri düşünüldüğünde teknik olarak ben blockchain karşılayan terimin kayıt zinciri olduğunu düşünüyorum. Bu terim ilk kez satoshi nakamoto takma isimli kişi veya kişilerin 2008 de yayınladığı blockchain eşten eşe elektronik ödeme sistemi makalesi ile ortaya çıkmıştır.

Kripto para birimleri için belki işlevini gören blockchain teknolojisi, yalnızca blockchain ve benzeri para birimleriyle işlem gerçekleştirmesini sağlayan bir platform değildir. Bugün sosyal ve ekonomik sistemlerinin temellerinin dönüştürme potansiyeline sahip yıkıcı bir teknoloji olarak öne çıktığı kavramsal olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ve dünya üzerindeki blogchain tanımlamaları kişilere göre değişmektedir. Ayrıca blog henüz yeni bir kavram olmasından dolayı.

Literatürde tam doğru karşılığını bulmakta oldukça zordur. Aslında blockchain temel olarak değer içeren verilerin para, kimlik, değerli kağıt gibi güvenli ve emin şekilde depolanmasını ve yönetilmesini sağlamak için tasarlanmış bir teknolojidir. Türkiye bu açıdan Ortadoğuda ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’nin kripto paralara bu kadar hızlı uyum sağlamasında, bölgedeki ekonomik belirsizlikler ve türk lirasındaki değişkenlikler rol oynamaktadır. Türkiye kripto para işlemleri açısından çok büyük bir kullanıcıya ve blockchain konusunda büyük bilgiye sahiptir.

Blockchain (Blok zinciri) nedir?

Blockchain teknolojisi istanbul borsasında ilk kez 1918 yılında blockchain teknolojisi altyapısını kullanmaya başlamıştır. Kısaca blog ve blockchain teknolojileri dijital varlıklar bizim ülkemizde ve dünyada kullanılmaya devam edecek. Hayatımızın içinde her geçen gün biraz daha onunla karşılaşacağız. Bu anlamda daha fazla bilgi edinerek bu konuda türkiye’de biz çok fazla bilgi sahibi değiliz. Türk insanı çok fazla bilgilenme konusunda blog weblog türev işlemlerle ilgili çaba harcamadı. Ben düşünüyorum ki bundan sonraki çağda bizim hayatımızın içinde çok uzun bir zaman yer alacak. Hepinize sağlıklı ve güzel günler diliyorum.

Yorum Yaz

60 + = 62