Bitcoin Destek ve Direnç Seviyeleri Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bitcoin’de Destek ve Direnç Seviyeleri Nedir, Nasıl Kullanılır?

Herkese tekrardan ve tekrardan merhaba, umarım iyisinizdir. Umarım sağlığınız yerindedir. Umarım bütün kripto para yatırımlarınız gün ve gün değerlenmeye devam ediyordur. Kripto para piyasasında yeni yatırımcı olmasa da teknik analizle,  alakalı çok şey bilmeyen insan sayısı çok çok fazla.

Şimdi öncelikle önümde Bitcoin dolar grafiği var. Hiçbir şey çizili değil. Tamamen 4 saatlik grafikte Bitcoin dolar paritesini inceliyoruz. Şimdi öncelikle destek ve direnç seviyelerinin ne anlama geldiğini bilmemiz gerekiyor. Bol bol herkesin analizinde duyduğunuz bütün herkesin paylaşımlarında okuduğunuz destek seviyesi, direnç seviyesi, bu çoğu kişide destek seviyesinin. Evet burada bir destek var. Burdan almam gerekiyor anlamına geldiğini biliyor. Aynı şekilde direnç seviyesinin buradan satmam gerekiyor. Burası zorlu bir seviye olduğunu anlayabiliyor ve biliyor tabi ki.

Bitcoin Destek ve Direnç Seviyeleri Nedir, Nasıl Kullanılır?

Fakat bunlar aslında ne anlama geliyor, neyi çağrıştırıyor ve neden bu şekilde bir isimlendirmeleri var? Bundan bahsetmek istiyorum. Ben dediğim gibi Bitcoin dolar paritesinde örnek göstereceğim. Fakat bunu aklınıza gelen her paritede inceleyebilirsiniz. Bitcoin poliçelerinde dolar paritesinde. Hisse senetlerinde bütün her yerde bolca kullanılan ve bolca işlevselliği olan 2 terimden bahsetmek istiyorum. Öncelikle dirençten başlayalım. Dediğim gibi tahmin edebiliyorsunuz ki direnç seviyesi adından da belli olduğu gibi fiyatın yükselmekte zorlandığı seviyeler anlamına geliyor.

Bunun aslında kelime karşılığı alıcılar için artık bu seviyenin pahalı olması anlamına geliyor. Yani örnek veriyorum, fiyat bir ile 2 arasında git gel yapıyor sa 2. Seviyesine bir direnç diyebiliriz. Çünkü yatırımcılar alıcılar 2 seviyesini operate için pahalı görüyor ve o seyirden alımı yapmıyor, bir seviyesinden alım yapanlar 2 seviyesinde karını alıyor ve doğal olarak kırılamayan 1-2 seviyesi meydana geliyor. Buna da bir direnç diyoruz. Kırılması demek, direnç seviyesinin kırılması demek artık o fiyattan da alıcı bulunabiliyor demek oluyor.

Yani daha demin dediğim gibi eğer kıramıyorsa direnç seviyesini o seviye alıcılar için pahalı bir seviyedir. Fakat giriyorsa artık alıcı bulunabiliyor. Alıcılar için makul seviye alıcılar bu seyirden de alabiliyor demek oluyor. Hemen desteği de aynısını aynı tabirle anlatmam gerekirse. Destek içinde yani destek seviyesi demin bahsettiğim 1-2 örneklendirme için bir seviyesini örnek gösterirsem bir seviyesi alıcılar için uygun fiyat makul ve alıcı bulunabiliyor demek oluyor.

Bu bir seviyesinde aynı şekilde destek seviyesinin altına kırması durumunda artık alıcı bulunamıyor ve bu fiyatta alıcılar için pahalı geliyor ve doğal olarak da almıyorlar anlamına geliyor. Şimdi teorik olarak anlattığımı düşünüyorum. O yüzden teknik analizle birlikte sizlere anlatmak istiyorum. Lütfen bu posttan sonra biliyor olsanız da herhangi bir kripto para paritesini veya dolar paritesini veya istediğiniz partiyi açıp destek direnç seviyelerini bulmaya kendinizi test edin.

Hele ki yeni iseniz yeni alım satımı yapmaya başladıysanız ve yeni yeni camiaya katılıyorsanız kesinlikle ve kesinlikle buna çok büyük önem vermeniz gerekiyor. Çünkü teknik analizin. En önemli kısımları bu destek ve direnç seviyesi. Herkesin söylediği gibi bir parite destek seviyesinden alınır. Direnç seviyesinden satılır. Olay tamamen bundan ibaret. Ana köken kesinlikle bu demek oluyor. Yani şimdi Bitcoin dolar paritesi önümüzde şu şekilde, 4 saatlik grafikte baktığımız zaman genel olarak bakıyorum yani daha aralara girmeden ara direnç ara destekleri bulmadan öncelikle fiyatın en yüksek yaptığı seviyeleri bulmaya çalışıyorum ve baktığım şey şu ki, bu bulduğum seviyeye ikiden üçten fazla kez. Denemiş mi? Çıkmayı direnç bulmakla başlıyorum. Bu seviyeyi kırmak için 2-3 kez denemiş mi yoksa bir keremi denemiş.

Bunu öncelikle bir test etmemiz gerekiyor, bir kez olduysa da yani örnek veriyorum, Bitcoin fiyatı şu an 61267$ ve bu fiyata daha önce hiç ulaşamadığım için ben bu seviyeye, bir direnç seviyesi diyebilirim ama ben şuan 2, 3, 4 kadar 4 kere bu seviye test edip etmediğine bakmak istiyorum. Benim görebildiğim hemen hızlı bir şekilde öncelikle şöyle bi Direnç seviyesi var. Benim burada gördüğüm fiyat haş fiyat hareketi aşağıdan yukarıya doğru bir hareket yapıyor ve bu seviyede yani 57600 seviyesinde bir direnç oluşturuyor. Öncelikle bir kez 2 kez burada deniyor. Daha sonra 2 kez daha burada deniyor. 4 saatlik grafikte kırmaya çalışıyor, kıramıyor ve aşağıya tekrardan düşüyor. Burası bizim için 4 dörtlük çalışan bir direnç bölgesi anlamına geliyor.

Ne demek yani bu fiyat?

Örnek verecek olursak, işte 41000 dolarlardan, 42000 dolarlardan 43000 dolarlardan gelip 57.000 $ seviyesine geldiğinde artık alıcı bulamıyor. Yani 57000 dolardan Bitcoin kimse almıyordu. Doğal olarak Bitcoin fiyatı da yükselmiyor. Hiç kimse almıyor. Şirketler yatırım yapmıyor, belki ve bu seviye artık Bitcoin için bir direnç seviyesi oluşturuyor. Sonra gördüğüm şey şu ki, fiyat aşağı doğru süzülüyor ve tekrardan geliyor.

Aynı çizdiğim seviyeye 2 kez daha deniyor. Kırabilecek mi, kırılmayacak mı diye? Sonra 4 saatte ard arda 4 kere deniyor ve kıramayıp tekrar dan aşağıya ufak bir salınım yapıyor. Hız kesmeden deniyor deniyor deniyor ve daha demin de söylediğim gibi yukarıya doğru kırıyor. Bu da ne demek oluyor? Artık alıcı bulabiliyor artık Bitcoin için 57.000 $ da makul bir seviye 57.000 dolardan da alıcı bulabiliyor demek oluyor.

Yatırım yaptığınız bir platform Bitcoin yükselecek diye bir pozisyon açtığınız andan itibaren kısa süre içerisinde Bitcoin yükselmeye devam ederse dakikalar içerisinde yatırım yaptığınız paradan kat kat fazlasını kazanabiliyorsunuz. Fakat aynı şekilde yükselecek dediğin düştüğünde elinizde olan parayı da kaydedebiliyorsunuz. Aynı zamanda parite sadece yükselirken değil, düşerken de para kazanabileceğiniz parite yani yanlış anlamadınız. Dolar düşerken veya Bitcoin düşerken de para kazanmanızı sağlayan bir platform, sadece ikili opsiyondan faydalanmanız gerekiyor.

Bu bahsettikleri umarım rahatça anlayabileceğiniz şekilde anlatmışımdır. Çok basite indirgemeye çalıştım. Burada hatta not alarak anlatmaya çalıştım fakat. Bu posttan sonra rica ediyorum, rica ediyorum, rica ediyorum tradingview sitesine girip farklı kripto para partilerin de destek direnç seviyelerini oluşturmak konusunda kendinizi test edin. Buna göre işlem yapın demek istemiyorum çünkü öncelikle test edin acaba yapsaydım kar eder miydim gibi deneme yanılma yöntemlerini deneyin.

Çünkü gerçekten söylüyorum, teknik analiz için kripto para camiası için destek ve direnç seviyeleri. En temel ve en en en en önemli şeydir. Bunu söylemek istiyorum. Umarım postu beğenmişsinizdir. Umarım beklediğiniz gibi devam etmeye çalışırım. Kendi analizinizi kendiniz yapın serisinde bundan sonraki postta kendi analizini kendin yap serisi altında hangi teknik analiz olayını, inceleme ve öğretme göstermemi isterseniz bunu yorumlar kısmına yazmayı unutmayın. Ayrıca güzel bir beğeni bekliyorum artık çok hızlı bir şekilde post üreteceğim. O yüzden güzel bir destek olmak amacıyla postu beğenmeyi, paylaşmayı ve yorum yazmayı unutmayın. Kendinize çok çok iyi bakın hoş çakalın.

Yorum Yaz

16 + = 17