Bitcoin Borsalarında Boğa ve Ayı Ne Demektir?

Boğa ve Ayı Kavramı

Hepinize selamlar, sevgiler arkadaşlar bugün yeni bir haftaya başladık. Haftanın başında ayı ve boğa terimleriyle alakalı bir yazı yazmak istedim. Ne zamandır aklımda vardı? Hem ayı ve boğanın dinamiklerini tam bilmeyen arkadaşlar var. Hiç bilmeyen arkadaşlar var. Bunların aslında bir sebebi var. Çok sık boğa ve ayı terimlerini kullanmamın sebebi var. Boğa ve ayı terimlerini öncelikle anlamamız gerekiyor diye düşünüyorum. Boğa dediğimiz şey bizim piyasamızda bütün piyasalarda yükselişin ağırlıklı olduğu dönemi temsil eder. Yani piyasalarda yükseliş varsa bu gerek Bitcoin rallisi olabilir. Gerek işte altcoinler hepsinin yükseldiği dönem olabilir, gerekse diğer geleneksel piyasalardaki belirsizliğin yükseldiği döneme boğa sezonu, boğa dönemi bu ay yükselişi deniyor.

Bunun da tam tersi düşüş ağırlıklı baskı dönemlerine ayı sezonu deniyor. Şimdi bunun belli bir süresi yok arkadaşlar 3 ay sürecek, 5 ay sürecek bir yıl sürecek 2 yıl sürecek. Böyle bir şey yok. Mesela biz 2017 boğa yaşadık. Bu arada her şey 1-2 fiyatı 50 x yapan doldu. Müzik yapan oldu bu boğa sezonudur. Peki 2018/3 ayında biz 25 günlük bir boğa sezon yaşadık. Her şeyi yaklaşık 2-3 e kadar yükseldi. Peki o neydi o da bir boğa sezonuydu yani. Dolayısıyla boğa ve ayı aslında bizim sürekli mücadele ettiğimiz kovaladığımız birer sembol.

Bitcoin Borsalarında Boğa ve Ayı Ne Demektir?Şimdi nasıl trendler konusunda minör ve majör trendler var biliyorsunuz. Majör trendler ana trend anlamına geliyor. Yani büyük resme baktığımızda ki grafiğin yönü şimdi ana yönümüz yükselişse boğa gidiyorsa bunun zaman dilimleri içerisinde bir d minör daha ufak zaman dilimlerinde düşüş trendleri gerçekleşebiliyor.

Şimdi ben bir ay önce düşüş olabilir diye yazdım. O zamanlar bitcoin 11700 civarındaydı. Ondan sonra yaklaşık 25 gün 20 gün çoğu alt işte, bazıları yüzde 50 düştü, bazıları yüzde 70 düştü, bazıları yüzde 30 düştü. Bitcoin çok büyük düşüş olmadı ama markette genel olarak çok büyük bir düşüş baskısı hakimdi.

Ne oldu 20 günlük 25 günlük bir mini ayı geçirdik ve ardından ben yükseliş ve dönüş yaklaşıyor diye yazdım ve piyasalar biraz yükselmeye başladı. Şu anda da tam ortada aslında bitcoin için 11200 seviyesinin önemine dikkat çekmiştim. Şuan 11200 seviyesi geçildi ancak 11250 civarında şu anda gözüküyor. Bakın bitcoin şu anda bu zorlu 11200 çizgisinin üzerinde ve 11500 direncine çarptı ve buralarda tutunmaya çalışıyor. 11200 ün altında kapanış yapmadığı sürece ben şu anda yönünün yukarı olduğunu düşünüyorum.

Çünkü bu fiyat aralığı bakın uzun süredir bahsettiğimiz fiyat aralığı bu stabil yapıya sahip. Yani hani bu bölgelerin üzerine atarsa daha güzel olacak ama şu anda bulunduğu bölgede çok düşüşe meyilli bir bölge değil. Fiyat henüz aşağı yukarı çıkmadıkça yeni bir yorum yapmaya uygun olmadığını düşünüyorum. Bitcoin analizi araya sıkıştırdık, genel olarak nerede kalmıştık?

Bu dönemler bir ay sürebilir, 20 gün sürebilir, 25 gün sürebilir. Eğer biz tredersek yani çünkü buradaki herkes uzun vadeli yatırımcı değil, benim gibi ya da piyasadaki birçok insan gibi dönemsel olarak fiyat hareketlerini yakalayıp para kazanmaya çalışan trading yapan bir sürü arkadaşımız var. Dolayısıyla da bir boğanın uzun sürmesi ya da bir ayının uzun sürmesi gerekmiyor.

Fiyat hareketinde grafikte minör trendden minör diliminde bir düşüş dönemi hakimdir ve her şey düşer. Bu bir ayı dönemidir. Yani tabiki 3 günlük düşüşe ayı denmez. Ama marketin genelinde belli bir süre düşüş yaşanıyorsa bu bir ayı drama minik ayıdır ama büyük aydır çok fark etmez. Ben bu dönemleri ayı ve boğa olarak sürekli ayırıyorum. Diyorum ki yönümüz aşağı diyorum ki yönümüz yukarı tamamen trend bazlı bir stratejidir.

Aslında yükselen trende boğa, düşen trendde ayı diyoruz özetle. Dolayısıyla bu ayı ve boğa terimleriyle alakalı dönemsel yükseliş ve düşüşlerdir. Yani burada senin dikkat etmen gereken şey her ay trend değişimlerine ayı postu çıkarıp astronot kıyafeti giyebilmen lazım?

Çok hızlı şekilde trade ediyorsan uzun vadede yatırımcısı değilsen. Dolayısıyla da boğa ayı terimlerinin yükseliş ve düşüşlerin minör trendler de özellikle çok sık değişebileceğini sakın unutma. Piyasa bir anda çok yükseliş beklentisi içerisindeyken düşebilir düşüş beklentisi içerisindeyken düşebilir. Neydi genel çok kullandığımız bir kalıp borsada bir terazi düşünün. Küçük yatırımcı bunun hangi tarafında ağır basıyorsa karşı yönde işlem gerçekleşir.

Yani sürekli sizin paranızı almaya çalışan paranıza göz diken bir kan emici olduğunu düşünün ve mücadele etmek ve onlar gibi düşünmek zorundasınız. Yani çoğunluk düşüş bekliyor, yükselebilir, yükseliş bekliyorsa düşebilir. Ayı boğa bir boğa iyidir işte 10 gün sürer, bir ay sürer, 3 ay sürer. Artık bu anlamda ayının keyfine kalmış arkadaşlar. Haftaya böyle bir yazı ile başlamak istedim. Bildiğim, kullandığım tecrübe edindiğim deneyimler ya da terimleri yeri geldikçe aktarmaya anlatmaya çalışacağım hoş çakalın.

 

Yorum Yaz

66 + = 73