Bitcoin Al Sat Yaparak Para Kazanmak – Trader Olmak

Hepinize selamlar, bu piyasalarda iniş ya da düşüş fark etmiyor. Her zaman borsadan para kazanılıyor. bir şekilde doğru tarafta olursanız bende bu ortamda yeni gelen arkadaşlara rehberlik olması, ışık tutması açısından bir yazı yazmak istedim.

Bir şekilde bu piyasalardan haberdar oldunuz. Bitcoin ve kripto paraları araştırıyorsunuz. Kendinize sormanız gereken ilk soru şu, trader mi olacağım? Yatırımcı mı olacağım. Çünkü bunların ikisinin arasında çok ciddi fark var. Ben size bunları özetliyim, yatırımcı olmak istiyorsunuz, ilk önce kulaktan dolma bilgilerle başkalarının lafıyla alım satım yapmayı derhal bırakın. Düşünmeyin bile, yatırımcı olmak için ihtiyacımız olan 3 şey var, bir para, 2 zaman, 3 temel seviyede teknik analiz birazda temel analiz olabilir.

Birinci madde yani para ile başlayalım, yatırım yapacağınız miktar asla ve asla, emanet parayla olmamalı. Yani kredi çekip girdim, arkadaşından para aldım işte düğün yapacağım parayı kullanacağım, arabayı sattım koyacağım gibi asla ve asla böyle bir şekilde yatırım yapmayın arkadaşlar, yatırım köşede duran sizin riske edebileceğiniz ve ellemek zorunda olmadığınız paradır.

Burada ikinci madde zaman olgusuna geliyorum. Yatırım inişli çıkışlı bir yoldur. Sizin zamanınız olmadığı takdirde yatırım yaptınız, bir ay 2 ay beklediniz. Ardından bir düşüş yaşandı ve sizin o parayı kullanmamız gerekti. Ya da ödeme gününüz geldi. O psikolojiyle daha çok kaybedersiniz. Çünkü sürekli üzerinizde bir baskı olacaktır ve o parayı çekmek için istemsizce zarar edip hatalar yapacaksınız tecrübeyle sabit. O yüzden zaman probleminiz olmayan bir yıl, 2 yıl artık hani bir yatırımın sağlıklı geri dönüşüm süresi en azından 6 ay gibi bir süre olmalıdır ve en sağlıklısı kafanızın rahat edeceği sizi üzmeyecek bir miktarla yatırım yapmaktır.

Köşede paranız vardır işte. Düğünlerden altından gelen bir miktar paranız vardır, onun bir kısmını kullanırsınız. Artık hani bu sizin ne kadar risk edeceğinize kalmış, ancak sağlıklı bir yatırım yapmak istiyorsanız zaman probleminiz olmamalı. O sebeple bu konu çok önemli. Arkadaşlar emanet para ile işlem yapmayın. Yok efendim fırsatlar kaçıyor. Yok Bitcoin uçacak, yok dolar öldü, şu falan filan yani bakın ben 3 yıldır bu piyasadayım, hiç fırsatım bittiğini görmedim.

Yılda en azından bir kere, 2 kere çok büyük düşüşler çok büyük yükselişler alım fırsatları satım fırsatları geliyor. Kaldı ki borsa dediğiniz şey kripto paralardan ibaret değil ve yatırım araçları 10 yıllardır var. Bütün yatırım araçlarında her dönemde belli fırsatlar olmuştur. Bırakın yatırıma hazır olduğunuz zamanda yapın yatırımı.

Bitcoin Al Sat Yaparak Para Kazanmak   Trader OlmakÜçüncü madde gelecek olursak da teknik analiz ve temel analiz, teknik analiz, temel analiz dediğimde gözünüz korkmasın. Teknik analiz dediğiniz şey bir internet sitesi, 2 adet göz ve 35 saatlik özverili bir şekilde ücretsiz olarak her yerde bulabileceğiniz kaynaklarla edineceğiniz bilgilerdir. Temel bir gözle fiyatlar şişmiş mi, dip bölgede miyiz? Grafik nasıl bakılır, nasıl okunur? Bunların ucundan kıyısından bilgiler var. Gerçekten teknik analiz gözünüzü korkutmasın. Temel analiz dediğimiz şey de zaten piyasayı analiz etmektir. Genel olarak işte örnek verecek olursak korona günlerindeyiz. Gelecekle alakalı belirsizlik var. Piyasalar belirsizliği sevmez işte çok büyük felaketler olursa ne olur bütün para birimlerinde düşüş olabilir. Herkes nakite kaçabilir.

Genel olarak gündemi ve haberleri piyasayı okuyabilmektedir. Temel analiz bu herkesin kendi yeteneğidir aslında. Birazcık piyasalarla ilgili olmak ve araştırmak ile alakalıdır.

Bir yatırımcının çok ciddi teknik analiz bilmesine gerek yok. Gerçekten gerek yok, anlattığım gibi dip ve tepe seviyelerini görebilecek grafiği biraz okuyabilecek kadar destek ve direnç dediğimiz konular çok basittir. Bunları anlayacak kadar teknik analiz bilmeniz yeterlidir ve yatırım yapmak için gerçekten fırsat denebilecek nitelikte bir düşüş, yani alım fırsatı seviyesi beklemeniz gerekir. Güzel bir seviye gördüğünüz zaman grafikte alımınızı yaparsanız hedeflediğiniz vade içerisinde güzel bir yükseliş tatmin edecek bir yükseliş yaşarsanız da, 22 yükseldi, yüzde 70 yükseldi, 3 yükseldi. Açgözlü olmaya gerek yok, ilk yatırımını kısa güzel bir kar ettiğiniz zaman bozun ve arkanıza bakmayın.

O karı alın cebinize koyun. Kârınızı mutlaka realize edin ve bir sonraki fırsatı bekleyelim. En çok yapılan büyük hatalardan bir tanesi de yatırımcı olarak girdiğiniz piyasada borsalardaki grafiklerdeki adrenalin hareketli ortamı görüp bilgisizce sürekli işlem yapmak inanın ki çoğunlukla sonuç değişmez. Küçük yatırımcı, bilgisizce yatırımcı olarak girdiği piyasada. Hareketli ortamda işlem açma güdüsüne dayanamayıp hakim olamayıp birçok işlem açıp altcoinler de parasını batırır, yada hareketli ortamlarda panikle düşerken satıp yükselirken almaya başlar ve parasının bir şekilde çarçur eder ve bu sonuç gerçekten değişmez.

Bunu başta ben defalarca zaten söyledim ve çevremde bir çok insanın söylediğine şahit oldum. Gerçekten bu şeyler tecrübeyle kazanıldı. Ben 3 yıldır bu piyasada bir buçuk yılım bunları söylemekle geçti. Ta ki belli tecrübeler kazandım, hatalarımı, yanlışlarımı yerine koyana kadar bakın ben yıllar önce neymiş bu bitcoin diye piyasaları araştırarak bu noktalara kadar geldim.

Bende sadece işte bitcoin alırım, köşede durur. Güzel bir şeymiş bu değerlendir diyerek girdim. Ancak ortam o kadar farklı ki o para kazanma dürtüsü, işlem yapma dürtüsü insanı çok fena dürtüyor ve ben yatırımcı olarak girdiğim ortamda bir bakmışım ki her şeye giriyorum çıkıyorum al sat yapıyorum. Bu şekilde paranızı tıkarsanız bir yatırımcının bu pozisyona düşmemesi gerekir. Kendinizi durduramayacaksınız, kavrulacak sınız. Lütfen muhakkak bu işin kuralını öğrenin işte o noktada arkadaşlar trader oluyorsunuz.

Trader olmak maalesef yatırımcı olmak kadar kolay bir iş değil. Gerçekten çok zorlu bunu gönülden söylüyorum, trader olmak için neler gerektiğiyle alakalı yine kısa bir bilgi vereyim. Birinci maddemiz de yine para var. Tabi ki olmazsa olmazımız, ikinci maddemiz ise çok ciddi bir irade ve psikolojik güç lazım arkadaşlar çünkü bu iş psikolojiyi çok fazla yoran ve tetikleyen bir iş, ekran başında grafik izlerken para kaybederken kazanırken güçlü bir iradeniz olmalı.

Hatalı işlemler yapmamalısınız. Aynı şekilde çok sık al sat yaptığı için trader, kişiler al sat yapan kişilerin iyi derecede teknik analiz ve temel analiz bilmesi gerekiyor. Çünkü teknik analizi iyi şekilde bilmezseniz bir sonraki hamlenin ne olacağını ön göremeyebilirsiniz. Teknik size ne olacağını göstermez. Bakın teknik analiz yaparak bilerek bir sonraki hamlenin kesinliğini asla öğrenemezsiniz.

Bütün piyasalarda bir sonraki kurun, bir saat sonra olacakların hiçbir zaman garantisi yoktur. Her zaman ters kalabilir. Her zaman beklentinin tersine kalabilirsiniz. Ancak iyi bir teknik analiz bilgisi size olasılıkları gösterir ve sizi olasılıklara bakarak evet, ben bu işleme girersem zarar etme riski bu kadar kar etme ihtimali bu kadar stop olursam kaybedeceğim miktar bukadar gibi profesyonel, disiplinli ve hesap kitap bilerek işlem yapmak gerekir.

Keza yatırımcılık böyle değil, uygun bir seviye beklersiniz, alımı yaparsınız ve ardındanbeklersiniz, ancak traderlerde durum gerçekten çok farklı bilgisizce istemsizce başkalarının lafına bakarak al sat yaparak bu şekilde hayat yürümez. Ben bunu da denedim. İlk girdiğim dönemlerde teknik analiz bilmediğimden piyasayı bilmediğimden bende ters işlemlere girip çıktım.

Belki işte twitter’da orada burada işte paylaşan insanlar art niyetli olmayabilir. Bende çok işlem paylaşıyorum. Aldığımız hattı piyasayı yorumlamak açısından belirtiyorum muhakkak, ama hiçbirini bir tavsiye alın satın diye değil, aksine üzerine basarak söylüyorum, beni takip ediyorsanız benim takipçilerimden beklentim iyi şekilde analiz öğrenmeleri ve kendi analizlerini yapabilmelidir.

Ben sürekli zaten piyasa yorumluyorum, coinler, grafikler hakkında bilgi veriyorum. Ancak önemli olan sizin kendi analiz yapabilme yeteneğiniz nedir? Eğer bu yeteneği kazanamazsanız, bir şekilde bu işi öğrenmezsiniz, inanın ki bir yerde patlarsınız ve paranızı kaybedersiniz. Şimdi arkadaşlar kararı siz vereceksiniz. Yatırımcı olmak mı istiyorsunuz. Trader mi olmak istiyorsunuz, yatırımcı olacaksanız yapacaklarınız kolay birçok kaynağınızda var.

Eğer trader olmak istiyorsanız da dediğim gibi iyi bir eğitim döneminden, sürecinden geçmeniz ve hatta kayıplar yaşamanız gerekiyor. Çünkü bu işte bir takım kayıplar yaşamadan size o kayıpları yaptıran iradesizlikleri hataları. Ders edinmek çok kolay olmuyor. Bunun için umarım kayıplarınız belli seviyelerde olur. Tabiki bütün paranızı kaybedin demiyorum ama belli kayıplar yaşamanın sizin tecrübelerinizle iyi seviyelere gelmemiz anlamında oldukça kıymetli.

Bu noktada az kaybetmek için bütün tecrübem ve bilgimle söylüyorum. Lütfen bir işlem yaparken al sat yaparken stop seviyesi belirleyin ve stop miktarını önceden hazırlayın. Örnek veriyorum ben 6 binden bitcoin alacağım, bitcoin 5800 e düşerse ben bunu stop edeceğim. 200 dolarımı riske atıyorum. Stopsuz işlem sakın yapmayın, her zaman vurguladığım gibi eğer bu piyasalarda kaybetmemek istiyorsanız stoploss kullanmak zorundasınız. Ufak tefek kayıplar stoplar olabilir ancak stoploss kullanılmadığı halde birçok kişinin binlerce insanın cüzdanını yok ettiğini gördüm.

Yorum Yaz

70 − 61 =