Birden Fazla İcra Dosyası Varsa Maaş Haczi Nasıl Olur?

Birden Fazla İcra Dosyası Varsa Maaş Haczi Nasıl Olur?

Birden fazla icra dosyanız varsa maaş haczi nasıl olur? Bu sorunun cevabına geçmeden önce icra konusunda temel bilgi vermenin yararlı olduğu kanaatindeyim. Borcunuz nedeniyle size icra takibi açıldığında eğer bir senetten veya çekten poliçeden bahsetmiyorsa tebligat size ulaştıktan sonra en yakın icra dairesine gidip itiraz etmek için 7 gün süreniz var. Bu sürede itiraz etmezseniz takip kesinleşir.

Bazen borçlular ısrarla tebligata almadıklarını söylerler. Ancak çok, çok büyük ihtimalle ya evdeki birisi almış ve kendisine söylemeyi ihmal etmiştir. Ya da tebligat ilk geldiğimde evde kimse olmadığı için geri dönmüştür.

Birden Fazla İcra Dosyası Varsa Maaş Haczi Nasıl Olur?Alacaklı da tebligata ikinci kez gönderdiğinde doğrudan doğruya adresinizin olduğu mahalledeki veya köydeki muhtarlara göndermiştir. Siz de gidip periyodik olarak muhtarlık kontrol etmediğiniz için haberdar olmamışsınızdır ve kesinleşmiştir. Velhasıl takip kesinleşti. Tabi düşünün ki bu şekilde birden fazla icra takibi var ve bir tane maaşınız var. Yani alacaklı çok ama maaş bir tane tam olarak 9 kurda bir hurda mevzu söz konusu.

Burada öncelik hakkı en hızlı davrananın oluyor. Yani diyelim ki yıldırım tekstilin icra takibi Mehmet kuyumculuktan daha, daha eski olmasına rağmen Mehmet kuyumcu avukatı daha önce davranıp sizin çalıştığınız şirkette maaş haczi yazısı gönderirse. Şirketiniz gelen talebe göre maaşınızın en az dörtte birini keserek o dosyaya göndermek zorundadır.

Kesinti yapılan dosyanın alacağı bitmediği sürece diğer gelen tüm dosyalar sıraya konur ve siz orada çalıştığınız sürece maaşınızdan kesinti yapılıp sırasıyla dosyalara gönderilir. Hangi dosyanın alacağı biterse sıra onun altındaki dosya gelir. Burada önemli bir not belirtmek gerekiyor. Nafaka alacakları veya işçinin kıdem ihbar tazminatı gibi alacaklar öncelikle sayılıp mevcut maaş hacminin önüne geçebilir.

Yorum Yaz

66 + = 76