Bir Borç Ne Zaman Zaman Aşımına Uğrar

Bir borç ne zaman zaman aşımına uğrar? Zaman aşımı borçluların bir an önce olmasını istedikleri alacaklarınsa mümkünse kıyamete kadar devam etsin dedikleri bir süreçtir. Alacaklı alacağını ahrette değil. Bu dünyada almak için elinden geleni ardına koymaz. Borçluysan çoğu zaman borcu bile hatırlamaz. Özellikle borcu hatırlatınca da dalgın numarası yapanlar, ya da abi tamamen aklımdan gitmiş diyenler olduğu gibi içtiği baldıran zehri, henüz konuşma yetisini kaybettirmeden arkadaşına dönüp kriton asklepios a bir horoz borcum var ödemeyi unutma olur mu? Diyen sokrat onurundaki insanlar da yürüdü, yürüyor, yürüyecek bu dünyanın üzerinde.

Şüphesiz kanun borçlar için eğer özel bir süre belirlenmemişse 10 yılın sonunda o borç buhar olur. Yani zamanaşımı dolar diyor. Peki icra dosyası açıldığında ne olur?

Diyelim ki borcunuzun ödeme tarihi 1/1/2010 icra takibi ise 1/1/2019 da açıldı. Yani tam 9 yıl sonra zamanaşımının dolmasına bir yıl kalmışken nerden çıktı şimdi bu kör olasıca icra takibi evet bu icra takibi geçerlidir ve zamanaşımını durdurur.

Diyelim ki bir yıl sonra icra takibi düştü. Zamanaşımı işte orada kaldığı yerden devam eder ve kalan bir yılında doldurursa alacaklarını el sağlayabilirsiniz.

Bir Borç Ne Zaman Zaman Aşımına UğrarTabi bu demek değildir ki borç zaman aşımına uğradı diye kimse size icra takibi açmaz. Elinde belki olmayanların bile icra takibi açtı. bir ülkede pekala bu da mümkün. Işte o durumda tebligat aldığınızda 5 gün içinde unutmayın. 5 gün içinde zamanaşımı iddianızı ileri sürmelisiniz.

Eğer zamanaşımı iddiasında bulunmazsanız, işte o zaman sizin için işlerin hiç gitmeyeceğini şimdiden söyleyebilirim. Çünkü ödediğinizi geri almak için herhangi bir dava açamazsınız. Buna menfi tespit davası dahil. Eğer açarsanız karşı taraf yani icra takibinin alacaklısı olan taraf zamanaşımı iddiasında bulunacaktır. Sizde karşılığında öfkeden kendi kendiniz yiyeceksiniz.

Bu konuya özellikle değinmemin nedeni bir sürü kişi aynı borçtan dolayı farklı farklı avukatlık bürolarının arayıp tehdit eder gibi borcu istemelerinden kaynaklanıyor. Bu tür telefonlara itibar etmeyin ve bir lira bile ödeme yapmayın. Çünkü çok büyük ihtimalle borç zaman aşımına uğramıştır. Bu sayede sizden alabileceklerine inanıyorlar. Alamayan avukatlar pes ettiğinde yerine başka bir avukat dosyalara talip oluyor ve aramaya başlıyorsunuz.

Bir şey daha belirtmekte yarar var. Her ne kadar borçlarda genel zaman aşımı süresi 10 yıl olsa da varlık yönetim şirketlerine devri olan borçlar da bu süre tam tamına 20 yıla çıkıyor. Neden dersiniz? Tabiki varlık yönetim şirketlerinin harç filan ödeyerek boşa masraf yapmalarının önüne geçmek için.

Yorum Yaz

48 − = 46