Bankaya Fazla Ödediğim İcra Borcumu, Nasıl İade Alabilirim?

Bankaların haksız şekilde aldıklarının iadesi için hangi dava açmalısınız?

İşte özellikle bankaların haksız şekilde aldıklarını bana geri getirecek. İyinin dostu, kötünün düşmanı olan istirdat davası, kelime anlamı geri isteme olan istirdat sizden haksız yere alındığını düşündüğümüz bir alacağı geri istemek için açacağınız dava dır. Peki bu davayı nasıl, nerede ve ne zaman açmalısınız? Aleyhimize açılmış olan icra takibine ilişkin borcumuzu ödedikten sonra bakın özellikle belirtiyorum.

İcra takibinden kaynaklı olan borcun bitmesinden sonra eğer sizden fazla ücret alındığını düşünüyorsanız, ödemi bitirdiniz. Tarih var ya işte o tarihten itibaren bir yıl içinde size icra takibi açan bankanın şubesinin bulunduğu yerde davanızı açabilirsiniz. Ancak illaki şubenin olduğu yerde açma zorunluluğunuz da yok. Çünkü bu işlem bir tüketici işlemi olduğundan dolayı davanızı kendi yerleşim yerindeki tüketici mahkemesinde açma hakkınız var. Pekiştirecek olursak icra takibi sona ermiş olacak.
Bankaya Fazla Ödediğim İcra Borcumu, Nasıl İade Alabilirim?

Son ödeme yaptığınız tarihten itibaren bir yıl içinde dava açmış olacaksınız ve yetkili tüketici mahkemesinde açacaksınız. Eğer bulunduğunuz yerde tüketici mahkemesi bulunmuyorsa, davanıza nöbetçi asliye hukuk mahkemesi bakacaktır. Eğer davanın sonunda kazanırsanız haksız yere ödediklerini de kavuşursunuz. Ancak kaybetme olasılığı da her zaman için söz konusu. Eğer kaybederseniz çoğunlukla bankalar avukatla temsil edildikleri için alacağınız alma ümidiyle yanıp tutuşurken. Birde banka avukatına vekalet ücreti ödemek zorunda olabileceğini unutmayın. Ancak bu sizi korkutmasın. Haklı olan için kazanmaktan başka yol yoktur.

Aklınıza mahkemenin vereceği olumsuz kararda ne yaparım sorusu geçiyorsa hemen yanıtlayalım. Elbette temizle başvurmanız gerekir. Ne kadar sürede temizle başvurmanız gerektiği ise mahkemeden mahkemeye farklılık gösteriyor. Gerçi temyiz süresi kararın en altında yazar. Ancak siz yine de şöyle bilebilirsiniz. Asliye hukuk veya tüketici mahkemelerinde kararın size tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde temyiz yoluna başvurmalısınız.

Yorum Yaz

+ 9 = 10