Bankada Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Merhabalar ben Aslı bu yazıda geçen hafta söz verdiğimiz gibi altın hesabıyla ilgili bilmeniz gerekenler den bahsedeceğiz.

Altın hesabı nasıl açılır?

Altını ille de fiziki olarak alıp saklamak zorunda değilsiniz. Bankada vadeli veya vadesiz altın hesabı açmanız daha doğru bir adım olabilir. Bunun ne gibi bir faydası var diyecek olursak öncelikle mobil veya internet bankacılığı aracılığıyla dilediğiniz zaman al sat yapabiliyorsunuz. Bu durum size esneklik ve zaman kazandırma açısından önemli. Üstelik bankanın uyguladığı al sat farkı, fiyat dalgalanmalarının sert olduğu günlerde bile 2 buçuk lira gibi düşük seviyelerde oluyor.

Altın yanınızda taşımadığınızdan çalındı, çalınacak riski ve stresi de olmuyor. Ayrıca o gün hesabınıza olan paraya göre 0,01 gram ve katları olacak şekilde altın alabilirsiniz. Yani 5 liraya altına almak mümkün. Altının fiziki olarak tutmak isteyenlere ise al sat kaybının az olduğu.

Ata lira altın öneriliyor, öncelikle hesapları bir tanıyalım, şimdi 2 tip altın hesabı vardır. Bunlardan ilki vadeli, ikincisi vadesiz hesap şeklinde.

Bankada Altın Hesabı Nasıl Açılır?Vadesiz altın hesabı vadesiz tl mevduatı ile aynı mantıktır. Mobil bankacılık kullanıyorsanız anında hesap açabiliyorsunuz. Kullanmıyorsanız şubeye gitmeniz gerekebilir. Burada al sat komisyonlarına dikkat etmekte yarar var. Piyasadaki dalgalanmalara göre 10 saat farkı değişebiliyor. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise mesai saatleri, mobil veya internet bankacılığı 07-24 işlem yapmaya imkan tanısa da altın alırken özellikle mesai saatlerine dikkat edin. Çünkü gün içinde 2 buçuk lira olan fark mesai saatleri dışında 17-18 liraya kadar çıkıyor.

Bu da altından kazanacağım derken eksiye düşmenize neden olabilir. Acil durumlar haricinde mesai saatleri dışında internet bankacılığından alım satım yapmayın,

İkincisi ise vadeli altın hesabı, hem altının yükselişinden faydalanma hem de faiz getirisini altın olarak elde etme imkanı sağlıyor. Üstelik 150.000 liraya kadar olan altın hesapları devlet güvencesinde, vadeli altın hesabı şubelerden ya da internet bankacılığından açmak mümkün. Vadeli hesapta vade sonunda elde edilen faiz tutarının yüzde 15 oranında stopaj kesiliyor.

Faiz oranlarına banka banka bakacak olursak, bir yıllık yüzde 0.50 ile 2 buçuk arasında değişiyor. Birkaç bankanın faiz oranlarını buraya bırakıyorum. Dilerseniz bakabilirsiniz.

Bir de bu hesapları açmanın bazı şartları var. Neler diye bakacak olursak, örneğin altın 24 ayar olsun isteyebilirsiniz. En az şu kadar güvenli hesap açılsın diye bilirsiniz ya da altının yeni tarihli olmasını isteyebilirsiniz. Örneğin 100 gram altınınız var, yüzde ikibuçuk faizle vadeli hesaba yatırdınız.

Bir yılda fayda olsun diye orada getiriye gram olarak hesaplarsak doğru sonuca ulaşmış oluruz. Şöyle bir yıl sonra yıllık faiz geliriniz 2 buçuk gram olursun 0.37 gramı yani yüzde 15i stopaj olarak kesilir. Net getiri yüzde 2.12 gram olur. Yani 100 gr altını bir yıl sonra 102.12 grama yükselir.

Birikim hesapları var burada da belli bir miktarda hesaba başlıyorsunuz. Her ay düzenli altın yatırıyorsun bu hesabın vadeleri 35 yıl gibi biraz daha uzun oluyor. Sonunda hem altının değerleniyor, hem de faiz getirisi elde etmiş oluyorsunuz. Birde şu bilgiyi paylaşmakta yarar var, bazı bankalar. Teb, DenizBank, Kuveyt Türk gibi hesaptaki altınları fiziki olarak veriyor ama burada genelde bir kilogram ve katları gibi şartlar söz konusu oluyor.

Yani her banka 30,40,50 gram fiziki altın vermeyebiliyor. Bu durumun iyi araştırılmasında yarar var diyebilirim. Altın hesabı nasıl açılır sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Sizlerde altın hesabı açarken bu dediklerimizi hesaba katmayı unutmayın. Burada kalın parasız kalmayın.

Yorum Yaz

48 − = 38