Banka İcra Takibinde Benden Yüksek Faiz İsterse Ne Yapmalıyım

Banka icra takibinde benden yüksek faiz isterse ne yapmalıyım? 2018 yılı itibarıyla türkiye’de kamu bankaları dahil olmak üzere yerli ve yabancı sermayeli hali hazırda kredi veya kredi kartı vermek ve bunlara ilişkin sayfalar dolusu sözleşme imzalatmak için bekleyen 23 banka var. Bu sayının 2001 krizinden önce 79 adet olduğunu söylersek, batan bankalar ve neticesinde yurt dışına kaçan sahiplerinden dolayı oluşan mağduriyete ilişkin. Resmi daha net görebiliriz.

Buna rağmen vatandaş bankadan hunharca kredi çekmeye ve kredi kart almaya devam ediyor. Bu durum da beraberinde ödenemeyecek bir borç yükü oluşturuyor. Bu çılgınlık neticesinde ise milyonlarca icra dosyası açılıyor. Hacizlerin ardı arkası kesilmiyor ahali ise bankanın kendilerini soyup soğana çevirdiğin den veryansın ediyorum. Şüphesiz haklı oldukları durumlarda var çünkü. Vatandaş bankayla sözleşme imzalarken, aksilik halinde ne kadar faiz ödemek zorunda kalabileceğine bakmıyor bile.

Banka İcra Takibinde Benden Yüksek Faiz İsterse Ne YapmalıyımDolayısıyla diyememe durumunda yüksek faizli icra dosyaları, pembe, pembe renkleriyle icra müdürlüğünün raflarında yerini alıyor işte bankalar. Dosyadaki faiz için imzaladığınız sözleşmeyi dayanak olarak gösteriyor. Ancak bunun istisnası var kanun bankalara. Kafanıza göre faiz isteyemezsiniz.

En fazla merkez bankası’nın yıllık belirlediği faiz oranından bir kat daha fazla alabilirsiniz diyorum. Daha basit anlatmak gerekirse, eğer yıllık faiz oranı yüzde 20 ise sen banka olarak yüzde kırkı aşamasının yasak. Peki bankalar bu uyumu çoğunlukla hayır, çünkü güçlünün hukukuna güveniyorlar. Onlara göre siz şöyle düşünüyorsunuz, bankanın bir sürü avukatı var. Ben nasıl ulaşabilirim? Haksız da değiller. Hadi itiraf edelim, çoğumuz böyle düşünüyoruz.

Oysa buna hayır diyebilir siniz ve eğer fazla faizle icra takibi başlatılmış sa, tebligatı aldığınız günden sonra 7 gün içinde icra müdürüne gidip faize yani borcun miktarına itiraz edin. Diyelimki 7 günlük itiraz süresini kaçırdınız ve tüm faiz ödemek zorunda kaldınız. Buraya çok dikkat lütfen. Çünkü ödediğiniz faizi geri alma hakkınız var. Nasıl sorularını duyar gibiyim. Elbette istirdat davası açarak istirdat davası ne olduğuna dair detaylı bilgileri ayrı bir konu başlığı altında yazacağız.

Yorum Yaz

7 + = 15