Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Nedir?

Yatırımcı eğilimlerini temsil eden ayı ve boğa piyasası terimleri, geleneksel finans piyasalarının yanı sıra kripto para borsasına da yön veriyor. Yatırımcılar tarafından sıkça kullanılan ayı ve boğa kavramları, piyasalarda iki genel trend olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcı eğilimlerini temsil eden bu iki ifade, geleneksel finans piyasalarının yanı sıra kripto para borsasına da yön veriyor.

Peki, nedir bu ayı ve boğa piyasası?

“Bearish” olarak da bilinen ayı piyasası, piyasada daralmaların yaşandığı ve fiyat düşüşlerinin olduğu dönem için kullanılır. Menkul kıymet fiyatlarında top noktadan yaklaşık yüzde 15-20 bandında bir düşüş yaşanacağı görüldüğünde, ayı sezonuna girilmiş demektir. Bitcoin ve diğer kripto paralarda talep daralmasının yaşandığı bu dönemde yatırımcılarda genellikle daha çekimser bir ruh hali görünür.

Ayı Piyasasında Ekonomik Daralmalar Yaşanır Ayı piyasasının aktif şekilde devam edeceği süre haftalık, aylık ve yıllık olarak değişkenlik göstermekle birlikte, sebepleri de çeşitlidir. Ayı piyasasının hakim olduğu ülkede ekonomik daralmalar yaşanır ve istihdamda düşüşler olur. Vergi oranlarının artması veya faiz oranı değişiklikleri gibi hükümetlerin ekonomik hamleleri de piyasanın tetikleyici unsurlarından olabilir. Bu dönemde yatırımcılar, rüzgarın tersine dönmesini bekler ve yatırım yapmaktan çekinir. Yükseliş Trendi Uzun Sürerse Boğa Piyasasından Bahsedilebilir “Bullish” yani boğa piyasası, ayı piyasasının aksine yukarı yönlü hareketliliğin ve ürünlere olan talebin arttığını gösterir. 

Bu süreci tetikleyen en önemli hususlar, ekonominin güç kazanması ve istihdam seviyesinin artmasıdır. Öte yandan her yukarı hareketlenme boğa sezonuna girildiği anlamına gelmez. Yükseliş uzun süre devam ettiği takdirde ancak boğa piyasasından bahsedilebilir. Bu piyasanın başlaması için en dip noktadan yaklaşık yüzde 15-20 oranında yükseliş yaşanması gerekir.

Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Nedir?3 Farklı Aşamada Boğa Piyasası Boğa piyasası temelde üç farklı aşamadan oluşur. Toplama aşamasında, zarar gören yatırımcılar değer anlamında ucuz olan malları elinden çıkarır. Bu malları büyük yatırımcılar toplar. Piyasada hafif bir kıpırdanma yaşansa da belirgin bir yükseliş olmaz. İkinci aşama, alım dalgası olarak adlandırılır.

Bu aşamada piyasanın iyileşme dönemine girildiğinin sinyalleri gözlemlenir ve küçük yatırımcılar da alım işlemlerine yönelir. Son aşama olan doygunlukta ise piyasa yeterli doygunluğa erişir ve alış işlemleri azalır. Bu durum da boğa piyasasının son bulacağına işaret ediyor olabilir. Kripto para piyasasında işlem yapanlar, her iki trendin hakim olduğu dönemlerde de sağlıklı analizler yaparak yatırımlarına yön verebilir. 

Boğa piyasanın başlaması için en dip noktadan yaklaşık yüzde 15-20 oranında yükseliş yaşanması gerekir.

Yorum Yaz

33 + = 37