Altına Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli? Altın mı Yada Hisse Senedi mi?

Türkiye’de yatırım ve borsa hakkında konuşulunca çoğunlukla akla gelen ilk yatırım araçları altın dolar ve euro dur. Tüm paranızı altına dolara ya da euro’ya yatırmak çok büyük bir hatadır ve paranıza yazık etmiş olursunuz. Bunun nedenlerini sizinle paylaşacağım ve iddiaları mı rakamlarla kanıtlayacağım? Fakat bu demek değildir ki altına ve dövize yatırım yapmak, her koşulda bir hatadır. Altın ağır ve kıymetli bir metaldir ve kolay kolay paslanmaz ya da kararmaz. Bu yüzden altın tarihte uzun bir süre insanlar tarafından para olarak kullanıldı. Birçok para birimi tarihe karışmışken altın hala değerini muhafaza ediyor, hatta zaman zaman değerleniyor. Bunun belki en önemli nedenlerinden biri piyasadaki altın miktarının kısıtlı olmasıdır. Yani bugünden yarına dünyada hiç kimse altın miktarını ciddi bir şekilde yükseltilemez.

Altının fiyatı borsada arz ve talebe göre oluşuyor. Arz tarafı yani altın miktarı kısıtlı ve çok yavaş yükseliyor. Bunun karşısında aynı şekilde düşük oranlarda artan sabit bir talep vardır. Altın için dünyadaki en önemli talep kaynakları şunlardır, bir takı ve mücevher sektörü, 2 özel kişiler ve şirketler, 3 merkez bankaları, 4 elektronik sektörü ve sanayisi, 5 yatırım bankaları ve 6 sağlık sektörü. Kısacası altın için çeşitli talep kaynakları var ve bu yüzden önümüzdeki 100 sene de altının tamamen değersiz olması neredeyse imkansız. Fakat yatırım yapmak nedir diye sorunca, çoğu insan paranı kendin için çalıştırmak diye cevap verir. Altının yatırım aracı olarak tanımlanmasında en büyük sıkıntı da budur. Mesela hisse senedi satın alınca katma değer üreten bir şirkete ortak oluyorsunuz ve şirket büyüdükçe ve daha çok para kazandıkça sizde kazanıyorsunuz. Fakat altın fiyatının çıkmasının ya da düşmesin deki tek etken a arz ve taleptir. Yani hisse senetlerindeki gibi sermayeniz çalışmıyor.

Altına yatırım yapmak için doğru zaman mı?

Bu yüzden orta ve uzun vadede hisse senetleri tarihte yatırım aracı olarak altından daha yüksek getiri sağladı ve bence gelecekte de orta ve uzun vadede daha yüksek getiri sağlayacaktır. Gelelim rakamlara, Biz 100 endeksine son 30 senede ki en düşük seviyesinde 1000 tl yatırım yapıp en yüksek seviyesinde sat saydınız. 26.161.960,5 tl kar ederdiniz. Bu rakamın doğru olmasına rağmen biraz aşırı olduğu için daha yakın zamandan bir örnek vermek istiyorum. 6/1/2009 da biz 100 endeksinin fiyatı 28.709 $ ve altının fiyatı. 845,5 1/1/2019 da yani türkiye ekonomisi krizin ortasındayken biz 100 endeksinin fiyatı 91.270 ti ve altın fiyatı 1281 yani 10 sene önce biz 100.000 tl yatırım yapsaydınız 2.179 tl kar yaparız.

Bunun karşılığında altın ile sadece 515tl kar etti size bu verdiğim getiri oranlarının sadece türkiye için geçerli olmadığını ispatlamak için bir de global hisse senedi piyasasının getirisini, altınının getirisi ile karşılaştıracağız.

1980 yılıyla 1990 yılları arasında dünya hisse senedi piyasası ortalama yıllık 18,8 oranında bir getiri sağlamış. Ve aynı zamanda altın a yatırım yapmış olsaydınız. Yılda ortalama 1,2 oranında bir zararımız olacaktı. Aynı şekilde 1990 ila 2000 yılları arasında altında ortalama yıllık 2,6 oranında bir zararımız olacaktı. Aynı zaman diliminde global hisse senedi piyasasının ortalama yıllık getirisi ise 12,6 ydı. Peki neden 2000 yılıyla 2018 yılları arası? Altının ortalama yıllık getirisi hisse senedi piyasasında daha yüksekti.

Altına Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli? Altın mı Yada Hisse Senedi mi?Altına yatırım yapmak mantıklı mı

Altın fiyatının 2000 kriziyle 2008 deki global finans krizinden sonra ciddi bir şekilde arttığını görüyorsunuz. Bunun açıklaması da çok basit. Ne zamanki ekonomide kriz var ve finans sistemi’nin çöküşünden korkuluyor bugünkü gibi. O zaman borsada neredeyse tüm yatırım araçları satılıyor ve yüzyıllardır değerini muhafaza eden ve emniyetli bir yatırım aracı olarak görülen altına yatırım yapılıyor. Böylelikle altının yatırım konusundaki en yararlı fonksiyonunu tespit etmiş bulunuyoruz.

Kriz riskine karşı bir güvence bu yüzden yatırımlarınızın sadece yüzde onu ile en fazla yüzde 20 beşini altına yapmanızı tavsiye ediyorum. Mesela herhangi bir nedenden dolayı piyasa çökse ve para birimleri değersiz olsak elinizdeki altınlarla işinizi görebilirsiniz fakat. Altın uzun vadeli yatırım ve getiri kaynağı olarak bence kesinlikle uygun değildir.

Bunu uzun vadeli kıyaslamada da görebilirsiniz. 1975 ve 2018 yılları arasındaki zaman diliminde global hisse senedi piyasasının yıllık ortalama getiri oranı 8,6 iken altından yıllık ortalama getiri oranı 3,8 de, gram altının fiyatını takip edenler şimdiye kadar sunduğum bilgilerden dolayı isyan edebilirler.

Gram altının tl bazında son 3 senedeki gelişimine göre altının değeri ikiye katladı ve yatırım yapılsaydı güzel para kazanılırdı. Yine altının ons başına dolar fiyatının son 5 senedeki gelişiminde gördüğünüz gibi aslında altın son 5 senede pek değer kazanmamış. Tl bazındaki yükselişini gerçek nedeni türk lirasına değer kaybetmesidir.

Altın Kaybettirecek mi? Altın Yatırımı Doğru mu?

Bu yüzden tl bazında türkiye’de üretilmeyen her şeyin fiyatı yükseldi. Bunu kanıtlamak için bir gram gümüş ün de TL fiyatının son 3 senedeki gelişimini göstermek bence yeterlidir.

Fakat yatırım ve borsa alanında konu ne olursa olsun gerçek rakamlara bakmadan. bir konuyu tamamen anlayamazsınız ve eğer karşınıza takım elbiseli ve kravatlı bir şahıs çıkıp da bu konular çok karışık anlamanıza gerek yok. Çünkü biz anlıyoruz ve sizin için her şeyi halledeceğiz diyorsa bu şahıstan bir an önce uzaklaşın kesinlikle de anlamadığınız şeylere yatırım yapmayınız.

Önemli bilgileri birkaç cümlede özetlemek istiyorum. 1 Altın büyük olasılıkla hiçbir zaman tamamen değersiz olmayacaktır. 2 altın, orta ve uzun vadede katma değerli ve yüksek getiri üreten bir yatırım aracı değildir. 3 altın daha çok ekonomik ve finansal krizler için bir güvencedir, 4 bu yüzden yatırımlarınızın en az yüzde 10 unu, en fazla ise yüzde 25ini. Altına yapmanızı tavsiye ediyorum ve son olarak eğer altın a yatırım yapıyorsanız gerçek ve fiziksel altın a yatırım yapmanızı tavsiye ederim.

Tabi ki emniyetli bir şekilde saklayabiliyor sanız önümüzdeki yazılarımda sizlere 100 endeksine ve başka hisse senedi endekslerine nasıl yatırım yapabileceğinize göstereceğim ve çeşitli durumlar ve miktarlar için yatırım tavsiyelerim olacak. Ayrıca yaklaşık bir aylık bir tatil olacak. Ve bu yüzden yazılar büyük olasılıkla önümüzdeki ayın ortasından itibaren devam edecek.

Yorum Yaz

+ 40 = 44